statystyki

Sprawy ubezpieczeniowe z ZUS i KRUS bez żadnych opłat

autor: Bożena Wiktorowska24.05.2016, 20:00
Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są zwolnione z kosztów sądowych.

Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są zwolnione z kosztów sądowych.źródło: ShutterStock

Skarżący się na postanowienia ZUS i KRUS dotyczące egzekucji spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych będą zwolnieni z obowiązku uiszczania kosztów sądowych. Tak samo będą traktowane sprawy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego. Tak wynika z wczorajszej uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Powodem zajęcia się tematem był wniosek prezesa NSA, który wskazał na konieczność usunięcia rozbieżności w sposobie wykładni art. 239 pkt 1 lit. e ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są zwolnione z kosztów sądowych. Wątpliwości jednak dotyczyły kwestii, czy skargi na postanowienia organów egzekucyjnych wydane w toku egzekucji administracyjnej dotyczącej tytułów wykonawczych wystawianych przez organy rentowe zaliczają się do kategorii spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych. Podobne niejasności dotyczyły postępowań z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego. Część sądów administracyjnych twierdziła, że w tego typu sprawach nie należy stosować zwolnień z kosztów sądowych, a część była przeciwnego zdania – składy orzekające uznawały bowiem, że skarga na postanowienia organów egzekucyjnych stanowi kolejny etap działań mających na celu ściągnięcie niezapłaconych składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane