statystyki

Sprawy ubezpieczeniowe z ZUS i KRUS bez żadnych opłat

autor: Bożena Wiktorowska24.05.2016, 20:00
Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są zwolnione z kosztów sądowych.

Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są zwolnione z kosztów sądowych.źródło: ShutterStock

Skarżący się na postanowienia ZUS i KRUS dotyczące egzekucji spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych będą zwolnieni z obowiązku uiszczania kosztów sądowych. Tak samo będą traktowane sprawy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego. Tak wynika z wczorajszej uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Powodem zajęcia się tematem był wniosek prezesa NSA, który wskazał na konieczność usunięcia rozbieżności w sposobie wykładni art. 239 pkt 1 lit. e ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są zwolnione z kosztów sądowych. Wątpliwości jednak dotyczyły kwestii, czy skargi na postanowienia organów egzekucyjnych wydane w toku egzekucji administracyjnej dotyczącej tytułów wykonawczych wystawianych przez organy rentowe zaliczają się do kategorii spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych. Podobne niejasności dotyczyły postępowań z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego. Część sądów administracyjnych twierdziła, że w tego typu sprawach nie należy stosować zwolnień z kosztów sądowych, a część była przeciwnego zdania – składy orzekające uznawały bowiem, że skarga na postanowienia organów egzekucyjnych stanowi kolejny etap działań mających na celu ściągnięcie niezapłaconych składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane