Ponad 6 proc. aktywnych polskich lekarzy za granicą, brakuje specjalistów

09.11.2008, 18:35; Aktualizacja: 09.11.2008, 19:28

6,31 proc. aktywnych lekarzy, czyli 7270 osób, uzyskało w ciągu ostatnich 4 lat zaświadczenia samorządu lekarskiego, umożliwiające pracę za granicą. W tym samym czasie pracę w Polsce podjęło zaledwie 34 lekarzy - cudzoziemców. Brak lekarzy niektórych rzadszych specjalności jest już dotkliwy.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • motyl(2009-12-04 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    ''lekarz rodzinny'' gdybym ja miala tyle kasy netto to bym zyla jak krolowa ludzie musz zyc za 800zl i jakos zyja i maja 5 dzieci co oni maja powiedziec jak ty za 11253zl nie umiesz wyzyc sory ale jestes strasznie glupia!!!

    Odpowiedz
  • byby(2008-12-11 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    komu sie chce to czytac??

    Odpowiedz
  • luki le(2008-12-11 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    dssds

    Odpowiedz
  • ff(2008-11-17 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo się cieszę. Ja hirurg zarabiam 20tys mies. A dyr aż sie trzęsie bym nie odszedł do konkurencji

    Odpowiedz
  • bublofilolog(2008-11-12 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    czekam na misjonarską krytykę oburzonych filologów :)

    Odpowiedz
  • po pierwsze bubel, a po drugie misjonasz, a po czwarte bajbaj(2008-11-12 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Do vectora:pewnie ,że nie można na nfz,bo nfz nie płaci, a charytatywnie nic nie ma. jednak zgadzam się ,że rozdział publiczno-prywatny to kluczowa sprawa(ustawa o spółkach będzie temu sprzyjać),ale może być okupiona dużym wydatkiem społecznym: lekarz w 1 miejscu pracy będzie musiał lepiej zarobić,żeby zostać.

    i "do kata" przenoszenie odpowiedzialności za zarobki na szarych obywateli to zdrowa sprawa,bo sami sobie pensji nie sfinansują,no chyba że złoci obywatele zapłacą.To kto w końcu ma zapłacić, jak nie składka z powszechnego ubezpieczenia, lub budżet?=obywatel

    Odpowiedz
  • chirurg(2008-11-10 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    i jeszcze jakieś głupie prezenciki za 700-800 złotych nazywają łapówką

    Odpowiedz
  • lekarz rodzinny(2008-11-10 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    mam tylko 11253 .-zł pensji netto specjalizację II stopnia, dwoje dzieci - jak mam wyżyć

    Odpowiedz
  • szczerze rozbawiony(2008-11-10 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Tak sobie patrzę na wypowiedzi nr 4, 6 i 8, i do kompletu standardowych tekstów brakuje mi jeszcze tylko "mogą sobie wyjeżdżać, niech tylko zwrócą za studia" :)))) I czekam jeszcze na kogoś z pięknym, starym spostrzeżeniem "nie widziałem jeszcze biednego lekarza". :D

    Nie dziwię się, że z obecnych roczników studentów medycyny prawie nikt nie chce w tym polskim piekiełku zostać. I to nie tylko z powodu zarobków. Jak to mówią: "największym nieszczęściem Polaków są sami Polacy".

    Odpowiedz
  • Poirytowany(2008-11-10 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Szanuje się człowieka a nie tytuł zawodowy lub naukowy - to po 1. Po drugie jak lekarz okaże się draniem to nie będzie podstaw by go szanować bez wzglęgu na jego wiedzę. Po 3 kłopoty są ze specjalistami bo zdaje się grupa ,,wspaniałych" lekarzy blokowała dostęp do specjalności (nie wiem jak teraz) ale pamiętam parę lat wstecz jakie były cyrki. Lekarze chcą dobrze zarabiać - nie dziwię się. Ale do kata przenoszenie odpowiedzialności za zarobki na szarych obywateli to przesada.

    Odpowiedz
  • do 4(2008-11-10 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    "Już widzę jak Zachód wyciąga ręce po naszych nauczycieli..."

    Na lekarzy też mieli się nie połaszczyć, bo przecież polski lekarz to w ogóle do niczego jest, nic nie umie, leni się w pracy i łapówki bierze. I co?
    Btw: w takiej UK na przykład pracuje już sporo polskich nauczycieli :))))

    "tylko za rządów twoich ulubieńców z PiS"

    Gwoli wyjaśnienia: NIE mamy jeszcze systemu dwupartyjnego z dożywotnim przypisaniem wyborców do każdej partii. Wbrew temu, co bredzą ideologowie obu zainteresowanych partyjek - krytyka PO nie oznacza popierania PiS, i vice versa.

    Odpowiedz
  • vektor(2008-11-10 07:36) Zgłoś naruszenie 00

    No i co z tego ma wynikać ,, Chyba nic , bo trzeba by było tez powiedzieć ile Polaków wyjechało , z tego chorego kraju , a więc potencjalnych pacjentów. Chyba wielokrotnie więcej , bo te około 6% to sama emigracja brytyjska , a gdzie takie kraje jak Niemcy, Włochy , Hiszpania , Norwegia , Holandia ,, i tak można by wyliczać,,,
    Odchodzenie lekarzy jest ale do niepublicznych ZOZ-ów , które rosną jak grzyby po deszczu, bo to taka legalizacja łapówkarstwa, nie można na NFZ to w tej samej przychodni i w tych samych godzinach prywatnie, oczywiście można. To rosnąca patologia , jak się tego nie rozdzieli będzie jeszcze gorzej , przykład perfekcji w tym procederze to stomatologia.

    Odpowiedz
  • DC(2008-11-10 02:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze trochę a będziecie szanować lekarzy.Dopiero zobaczycie jak ich będzie naprawdę brakowało,wtedy przestaniecie na nich psioczyć prostaczki.

    Odpowiedz
  • Tym(2008-11-10 01:37) Zgłoś naruszenie 00

    Mhmm... Już widzę jak Zachód wyciąga ręce po naszych nauczycieli... Skoro tak bardzo chcesz wyjeżdżać z polityką - to sorry, ale to nie za PO większość z nich wyjechała, tylko za rządów twoich ulubieńców z PiS

    Odpowiedz
  • filologini(2008-11-09 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    Zaraz, zaraz - jak to było? Coś w stylu 'Polak przed szkodą i po szkodzie głupi'. Smutne, ale prawdziwe.

    Odpowiedz
  • filologini(2008-11-09 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz przyjdzie kolej na nauczycieli, tych najbardziej wykwalifikowanych, zwłaszcza językowców. Kto będzie pracował w szkole publicznej mogąc zarobić 2 razy tyle w szkole prywatnej, a jeszcze lepiej za granicą? Do nas też, a zwłaszcza do tych starszych tzw. społeczeństwo startuje z tekstami typu 'Nikt was nie zmusza do pracy w szkole, jak się nie podoba to won', itd. Będziecie państwo musieli sami sobie swoje dzieci uczyć i dodatkowo opłacać kogoś do opieki nad nimi, jeśli będziecie chcieli normalnie pracować. Albo niania, albo żona, albo może guwernantka. Proszę bardzo. PO wam to załatwi.

    Odpowiedz
  • :))))))(2008-11-09 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    HA HA HA HA. Sprawiedliwości stało się zadość.

    Kochane i strasznie rozumne społeczeństwo głosem ludowej mądrości rzekło: "Jak się coś nie podoba, to se wyjeżdżajcie za granicę, wy nieroby i złodzieje!!! Na wasze miejsce się znajdą lekarze z Białorusi i Ukrainy, i kto wie skąd jeszcze!!!"

    "Konowały" wzięły sobie w końcu durną gadkę do serca. I wyjechały. I zarabiają uczciwie, i nikt im od morderców i złodziei nie wymyśla, i do kraju im się nie śpieszy.

    A ich rodacy z ręką w nocniku zostali. Jak to mówią: skąpy dwa razy traci. I jeszcze: mądry Polak po szkodzie. Przysłowia mądrością narodów? :)

    Odpowiedz