statystyki

Powołany prezes uniknie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

autor: Bożena Wiktorowska19.05.2016, 07:20; Aktualizacja: 19.05.2016, 08:57
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Wniosek o wydanie interpretacji przez ZUS złożyła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która na stanowisko prezesa zarządu powołała jednego ze wspólników.źródło: ShutterStock

ZUS potwierdza, że wynagrodzenie wypłacane prezesowi zarządu na podstawie uchwały wspólników nie powoduje obowiązku zapłacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Tym samym spółka nie jest płatnikiem daniny z tego tytułu i to niezależnie od obowiązków wykonywanych na podstawie umowy o pracę.

Wniosek o wydanie interpretacji przez ZUS złożyła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która na stanowisko prezesa zarządu powołała jednego ze wspólników. Nastąpiło to na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, w której określono też wynagrodzenie powołanego. Firma jednocześnie wyjaśniła organowi, że z prezesem zarządu nie nawiązano żadnego tzw. stosunku obligacyjnego, w tym w szczególności stosunku pracy. Spółka nie podpisała też z nowym prezesem żadnej umowy cywilnoprawnej zobowiązującej go do wykonywania swoich obowiązków w zamian za wynagrodzenie. Jednocześnie wnioskodawca podkreślił, że do obowiązków prezesa należy sprawowanie kontroli nad firmą, kierowanie pracą zarządu, gospodarowanie majątkiem, a także reprezentowanie spółki w kontaktach zewnętrznych. Dodatkowo na jego barki złożono bezpośredni nadzór nad sprawami organizacyjnymi oraz prowadzenie prac związanych z działalnością operacyjną.

Jednocześnie firma podpisała z prezesem umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu (na 1/2 etatu). Na tej postawie osoba zarządzająca spółką została też zatrudniona na stanowisku księgowej, a jej prawa i obowiązki zostały precyzyjnie opisane w umowie o pracę. Podobnie jak i wysokość wynagrodzenia. Przy czym obowiązki pracownicze księgowej w żadnym stopniu nie pokrywają się z tymi wykonywanymi na podstawie aktu powołania. Ten aspekt wyraźnie podkreślono we wniosku do ZUS.

Jednocześnie firma wskazała, że zgodnie z art. 201 par. 4 kodeksu spółek handlowych członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników. Jednak od woli spółki zależy, czy takie powołanie (czyli stosunek organizacyjny) będzie wyłączną podstawą do wykonywania obowiązków prezesa oraz czy będzie się wiązać z wynagrodzeniem przyznanym takiej osobie. W rezultacie podstawą pełnienia funkcji członka zarządu może być zarówno zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług, jak też powołanie zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników. Spółka występując do organu o interpretację chciała się upewnić, czy ma prawo do nieodprowadzania składek od wynagrodzenia prezesa, który został powołany uchwałą wspólników.


Pozostało jeszcze 19% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane