statystyki

Powołany prezes uniknie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

autor: Bożena Wiktorowska19.05.2016, 07:20; Aktualizacja: 19.05.2016, 08:57
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Wniosek o wydanie interpretacji przez ZUS złożyła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która na stanowisko prezesa zarządu powołała jednego ze wspólników.źródło: ShutterStock

ZUS potwierdza, że wynagrodzenie wypłacane prezesowi zarządu na podstawie uchwały wspólników nie powoduje obowiązku zapłacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Tym samym spółka nie jest płatnikiem daniny z tego tytułu i to niezależnie od obowiązków wykonywanych na podstawie umowy o pracę.

Wniosek o wydanie interpretacji przez ZUS złożyła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która na stanowisko prezesa zarządu powołała jednego ze wspólników. Nastąpiło to na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, w której określono też wynagrodzenie powołanego. Firma jednocześnie wyjaśniła organowi, że z prezesem zarządu nie nawiązano żadnego tzw. stosunku obligacyjnego, w tym w szczególności stosunku pracy. Spółka nie podpisała też z nowym prezesem żadnej umowy cywilnoprawnej zobowiązującej go do wykonywania swoich obowiązków w zamian za wynagrodzenie. Jednocześnie wnioskodawca podkreślił, że do obowiązków prezesa należy sprawowanie kontroli nad firmą, kierowanie pracą zarządu, gospodarowanie majątkiem, a także reprezentowanie spółki w kontaktach zewnętrznych. Dodatkowo na jego barki złożono bezpośredni nadzór nad sprawami organizacyjnymi oraz prowadzenie prac związanych z działalnością operacyjną.

Jednocześnie firma podpisała z prezesem umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu (na 1/2 etatu). Na tej postawie osoba zarządzająca spółką została też zatrudniona na stanowisku księgowej, a jej prawa i obowiązki zostały precyzyjnie opisane w umowie o pracę. Podobnie jak i wysokość wynagrodzenia. Przy czym obowiązki pracownicze księgowej w żadnym stopniu nie pokrywają się z tymi wykonywanymi na podstawie aktu powołania. Ten aspekt wyraźnie podkreślono we wniosku do ZUS.

Jednocześnie firma wskazała, że zgodnie z art. 201 par. 4 kodeksu spółek handlowych członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników. Jednak od woli spółki zależy, czy takie powołanie (czyli stosunek organizacyjny) będzie wyłączną podstawą do wykonywania obowiązków prezesa oraz czy będzie się wiązać z wynagrodzeniem przyznanym takiej osobie. W rezultacie podstawą pełnienia funkcji członka zarządu może być zarówno zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług, jak też powołanie zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników. Spółka występując do organu o interpretację chciała się upewnić, czy ma prawo do nieodprowadzania składek od wynagrodzenia prezesa, który został powołany uchwałą wspólników.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane