Sytuacja finansowa ZUS: System składek nie jest w stanie zapewnić wypłaty świadczeń

autor: Karolina Nowakowska19.05.2016, 07:00; Aktualizacja: 19.05.2016, 07:17
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Możliwość dotacji czy zaciągania pożyczek z budżetu państwa nie oznacza, że ZUS nie powinien przygotowywać planów zbilansowania systemu składkowego.źródło: ShutterStock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do końca marca 2016 r. miał zwrócić do budżetu państwa ponad 39,1 mld zł. pożyczek, które zaciągnął w poprzednich latach. Termin ten został przedłużony o rok – do końca marca 2017 roku. Stan finansów ZUS był przedmiotem posiedzenia sejmowej komisji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (40)

  • pompa ssaca(2016-12-26 01:13) Zgłoś naruszenie 10

    possę w Zus teraz,do końca.

    Odpowiedz
  • psps(2016-05-21 16:30) Zgłoś naruszenie 01

    Z ZUS powinny byc tylko wypłaty emerytur dla tych co płaca składki. A wszelkie zasiłki powinny iśc z budżetu. Jak budżet kruchy to zasiłki mniejsze. A nie ZUS opróżniać. To nie jest rządzenie - to bezczelne złodziejstwo.

    Odpowiedz
  • ytfghlj;kohgtyuiok;gfkl;kjhg(2016-05-21 12:34) Zgłoś naruszenie 01

    duiop[yuiop[] ]hjkl;;l;;l

    Odpowiedz
  • składajmy my długoletnio pracujacy o emeryturę....(2016-05-21 12:32) Zgłoś naruszenie 10

    specjalną,motywują to przyczyną budowania gospodarki narodowej długoletnią pracą P. rzywonos otrzymała-spróbujmy i my.

    Odpowiedz
  • adam(2016-05-20 17:37) Zgłoś naruszenie 11

    UMOWA - ZLECENIE - to powód

    Odpowiedz
  • Amen(2016-05-20 11:59) Zgłoś naruszenie 81

    Pamiętacie Jerzego Buzka i Jego ekipę jak radośnie rozdawał ze wszelkimi przywilejami 5letnie Urlopy Górnicze zaliczane do czasu pracy dołowej a po nich super---wczesne emerytury górnicze. Ja też bym brał ale jako obywatel skazał bym tego co nieswoje na utrzymanie Tych górników rozdawał .Siedzi Jurek czy chodzi w chwale..

    Odpowiedz
  • Mural(2016-05-20 07:19) Zgłoś naruszenie 100

    A pobierać składki to umieją????Brać zawsze łatwiej. I puszczać cudzą kasę. A potem gadać ludziom, że dla nich nie ma choć pracowali 35-40 lat. W Chinach za taką politykę powywieszali by ich na egzekucjach publicznych.

    Odpowiedz
  • gość(2016-05-20 05:37) Zgłoś naruszenie 80

    Najważniejsze że ZUS stać na 20 000 emerytury i chętnie rozdawane renty specjalne.

    Odpowiedz
  • as(2016-05-20 05:22) Zgłoś naruszenie 110

    nic dodac nic ujac a reform jak nie bylo tak nie ma zadnych PRL przywileji nie zlikwidowali bo sie boja a tu zachodzi potrzeba dzialac szybko a pis zajął sie trybunalem i kiśnie , doprowadza do grecji to wtedy zrozumia ze nic nie robili a dla pisu to ostatnia sznsa zeby cos dobrego po sobie zostawic bo nastepnej kadencji nie bedzie bo obiecanki cacanki byly duze

    Odpowiedz
  • Maja(2016-05-19 22:48) Zgłoś naruszenie 161

    Jak to jest, że nie wszyscy płacą składki na ZUS , ale jak przychodzi emerytura to wszyscy ją dostają? Nawet dziecko tej logiki nie zrozumie. Dla płacących składki ZUS /bez KRUS/ pieniędzy wystarczy, bo dopłata z budżetu przede wszystkim jest do emerytur rolniczych i dla tych co nie płacą składek.

    Odpowiedz
  • porażka stioi(2016-05-19 22:37) Zgłoś naruszenie 151

    Czy w normalnym kraju rząd może sobie pozwolić ażeby bez zgódy zainteresowanych rozpie...szyć środki emerytalne obywateli ( z OFFE)? Chory kraj i chorzy ludzie gdyż na to pozwolili.

    Odpowiedz
  • pytanko(2016-05-19 20:49) Zgłoś naruszenie 100

    To na co w końcu poszła forsa z OFE ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kobieta.(2016-05-19 20:29) Zgłoś naruszenie 63

    Jak się wypłaca ze składek ZUS zapomogi socjalne dla emerytów /tj.dodatek jednorazowy zamiast rewaloryzacj/ to nic dziwnego ,że brakuje pieniędzy !!!

    Odpowiedz
  • A na koniec ...(2016-05-19 18:48) Zgłoś naruszenie 131

    ... będzie Grecja, albo jeszcze gorzej i żeby chociaż po "pińcet" na stary łeb. Zupek Kuronia już nie będzie.

    Odpowiedz
  • x(2016-05-19 14:11) Zgłoś naruszenie 265

    Kolejne rządy tolerują masowe zatrudnianie pracownikow na umowach śmieciowych bez płacenia ZUS. Teraz mamy w Polsce 1 mln Ukrainców zatrudnianych bez odprowadzania składek na ZUS, i jeszcze wszyscy się zachwycają jacy to pracowici ludzie, i idą im na rękę. Polacy to wyjątkowo głupi naród, który przez własną głupotę nie będzie miał emerytur.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nie ulega....(2016-05-19 13:39) Zgłoś naruszenie 171

    Nie ulega watpliwosci, ze system emerytalny trzeba madrze zreformowac.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Komar(2016-05-19 13:06) Zgłoś naruszenie 134

    "spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat (na 60 lat zycia) powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd ....Który skrzywdziłaś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Komar(2016-05-19 13:06) Zgłoś naruszenie 73

    "spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat (na 60 lat zycia) powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd ....Który skrzywdziłaś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając

    Odpowiedz
  • Komar(2016-05-19 13:06) Zgłoś naruszenie 53

    "spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat (na 60 lat zycia) powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd ....Który skrzywdziłaś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając

    Odpowiedz
  • ela(2016-05-19 13:05) Zgłoś naruszenie 322

    Nie ma się co dziwić ,skoro niektóre emerytury są po 20 tys. i więcej.

    Odpowiedz