"Decyzja o stawkach podatku od handlu zapadnie w ten lub następny czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów. Chciałbym opcję progresywną, ale doceniam obawy ministra finansów, że Komisja Europejska może mieć zastrzeżenia i stąd wersja liniowa, która jest bezpieczniejsza" - mówi gość RMF FM, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Obniżenie wieku emerytalnego? "Najpierw prace legislacyjne, a później trzeba dać kilka miesięcy ZUS-owi na wdrożenie nowego systemu. To nie jest tak, że pstryk palcem i tam już zrobią nowy system informatyczny. 2017 rok to może być ten rok, kiedy będzie wprowadzane obniżenie wieku emerytalnego" - mówi gość RMF FM. Dodaje, że 60 i 65 lat to była deklaracja wyborcza PiS i do takiej wersji rząd zmierza. Pytany o wliczanie stażu pracy, Kowalczyk odpowiada, że to nie jest sprawiedliwe kryterium. Kiedy reforma podatków? Minister zapewnia, że światło dzienne ujrzy za kilka tygodni, "a może nawet za 2-3 miesiące". Dodaje, że trwają "zaawansowane prace koncepcyjne".

"Z grubsza wiemy, co zrobić - ujednolicić wszystkie składki: od ZUS-u, emerytalnej, rentowej, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, składka chorobowa, wypadkowa, NFZ. Jednolita danina" - mówi Kowalczyk. "Trwa przegląd wydatków. Mam nadzieję, że przy konstrukcji nowego budżetu na 2017 rok będą znaczne oszczędności w wydatkach" - stwierdza również gość RMF FM. Pytany o podwyżki dla wiceministrów odpowiada, że ich zarobki są nieproporcjonalne. "Podsekretarz stanu zarabia do ręki 6 tysięcy złotych. Nie jest to zdrowe, jeśli podsekretarz stanu zarabia dużo mniej niż podlegli mu pracownicy" - mówi Kowalczyk. Jego zdaniem, należy zmodyfikować tabelę wynagrodzeń.

Skąd 340 mld złotych strat po przednikach? "320 mld to są utracone podatki i zaniechania. To jest lekko liczone" - odpowiada minister. Dodaje, że rząd PO-PSL nie robił nic, by uszczelnić system podatkowy. "My już robimy - wprowadzamy klauzulę unikania opodatkowania: kwestionowanie kosztów wyprowadzanych transakcyjnie za granicę - i elektroniczny obieg faktur" - zaznacza Henryk Kowalczyk. Zapowiada, że będzie wydłużenie zwrotu VAT-u, ponieważ musi być czas na ewentualną korektę.