statystyki

Spór o noclegi dla pracownika wciąż nierozstrzygnięty

autor: Paweł Ziółkowski19.05.2016, 09:23; Aktualizacja: 19.05.2016, 09:32
praca, komputer

Wśród wielu problemów ze stosowaniem przepisów ubezpieczeniowych wyróżnia się jeden, podstawowy - określenie, co podlega oskładkowaniu.źródło: ShutterStock

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego jeśli miały one związek z wykonywaniem pracy, to nie są przychodem i nie są oskładkowane. Ale Sąd Najwyższy zajmuje stanowisko przeciwne. Płatnicy zaś nadal nie wiedzą, co robić.

Wśród wielu problemów ze stosowaniem przepisów ubezpieczeniowych wyróżnia się jeden, podstawowy - określenie, co podlega oskładkowaniu. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się jasne. Przepisy wprowadzają ogólną zasadę, że składki odprowadza się od przychodu. W praktyce nie wszystko jest tak oczywiste.

Jednym z bardziej dyskusyjnych świadczeń na rzecz pracownika zawsze były noclegi. Problemu nie było, gdy miały one miejsce w podróży służbowej – tu mamy bowiem zwolnienia zarówno od podatku, jak i od składek ZUS. Wątpliwości też raczej nikt nie miał, gdy świadczenie miało charakter dodatkowy – np. spółka wynajmowała apartament dla pracownika w miejscu jego zamieszkania, wtedy płaciło się i podatek, i składki.

Problemy pojawiały się wtedy, gdy pracownik nocował w podróży, ale wyjazd nie był dla niego podróżą służbową, tylko następował w ramach zwykłych obowiązków pracowniczych (np. handlowiec, który miał miejsce pracy określone jako cały kraj) lub był związany z czasową zmianą miejsca pracy, zazwyczaj określaną mianem oddelegowania (dotyczyło to np. budowlańców). Organy podatkowe i ZUS domagały się w takich przypadkach swoich danin, twierdząc, że pracownik uzyskał przychód. Na pomoc przyszedł Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że w tym przypadku przychód nie powstaje, a więc nie trzeba płacić ani podatku, ani składek. Potem jednak Sąd Najwyższy doszedł w jednej z uchwał do wniosków przeciwnych.

Sytuacja stała się kuriozalna. W tym przypadku doszło do swego rodzaju pata. Dwie najważniejsze instytucje interpretujące prawo mają skrajnie odmienne poglądy, a między nimi stoi płatnik, który nie wie – oskładkowywać czy nie oskładkowywać.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane