statystyki

ZUS potwierdził: Można pracować dla byłego pracodawcy

autor: Bożena Wiktorowska17.05.2016, 07:24; Aktualizacja: 17.05.2016, 08:22
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

W okresie korzystania z ulgi właściciel firmy nie opłaca składki na Fundusz Pracy, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.źródło: ShutterStock

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może pracować na rzecz byłego pracodawcy nie tracąc prawa do preferencyjnych zasad podlegania ubezpieczeniu. Przy czym na zleceniu nie może wykonywać takiej samej pracy, jak w czasie zatrudnienia. Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wieloletni pracownik przedsiębiorstwa budowlanego w styczniu 2016 r. założył własną działalność gospodarczą. We wniosku o wydanie interpretacji przepisów wskazał, że jego firma będzie przede wszystkim zajmować się naprawą i konserwacją tzw. wyrobów gotowych. Mężczyzna zwrócił uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ze względu na fakt, że przez ostatnie 60 miesięcy kalendarzowych nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej, przysługuje mu prawo do skorzystania przez 24 miesięcy z preferencyjnych zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym. W takim przypadku składki na ubezpieczenie mogą być opłacane od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie podstawę wymiaru danin dla tych osób stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 555 zł).

Były pracownik we wniosku o wydanie interpretacji wskazał przy tym, że nie prowadził działalności twórczej, artystycznej i nie wykonywał też wolnego zawodu. Powziął jednak wątpliwość, czy faktycznie może skorzystać z preferencyjnego składkowania. Powód? Otóż wcześniej był zatrudniony jako pracownik tzw. ogólnobudowlany na rzecz obecnego swojego klienta.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane