Rodzice, którzy mają kilkoro dzieci, powinni mieć zwiększony wymiar płatnego zwolnienia z pracy w związku z koniecznością opieki nad nimi - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Obecnie, niezależnie od liczby dzieci, przysługują im rocznie 2 dni (albo16 godzin).

RPD zwrócił się w tej sprawie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Zasady płatnego zwolnienia z pracy z powodu konieczności opieki nad dzieckiem reguluje art. 188 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

"Sprawując urząd rzecznika praw dziecka, często spotykam się z opiniami rodziców posiadających liczniejsze potomstwo, postulującymi zróżnicowanie niniejszego uprawnienia i uzależnienia jego wymiaru od liczby wychowujących się w rodzinie dzieci" - napisał rzecznik do minister rodziny.

Zwrócił uwagę, że wychowywanie dzieci wiąże się z koniecznością załatwiania szeregu spraw, które wymagają udziału rodziców. Często trzeba je załatwiać w godzinach pracy urzędów, placówek oświatowych, placówek służby zdrowia i innych instytucji, pokrywających się z godzinami pracy zawodowej rodziców.

Michalak uważa, że intencją ustawodawcy było, by to uprawnienie ułatwiało i umożliwiało pracującym rodzicom należyte wypełnianie ich obowiązków rodzicielskich, również wtedy, gdy kolidują one krótkotrwale z ich obowiązkami pracowniczymi. "Tymczasem z docierających do mnie sygnałów od rodziców wychowujących więcej niż jedno dziecko wynika, że wymiar niniejszego uprawnienia jest niewystarczający, co wynika wprost z faktu wielodzietności rodzin" - napisał.

Michalak zwrócił się do minister rodziny o analizę tego zagadnienia i podjęcie działań legislacyjnych mających na celu zwiększenie wymiaru zwolnienia. Według rzecznika propozycja ta jest zgodna z polityką państwa zmierzającą do promocji rodzicielstwa.

MRPiPS powinno odpowiedzieć na pismo rzecznika w ciągu 30 dni.

Do 2016 r. pracujący rodzice mogli korzystać z 2 dni zwolnienia z pracy z powodu opieki nad dzieckiem - nie można ich było dzielić godzinowo. Rodzice postulowali zmianę argumentując, że często zdarzają się sytuacje (wizyty lekarskie, zebrania szkolne) powodujące konieczność zwolnienia z pracy na 2-3 godziny, bez potrzeby wykorzystywania całodziennego zwolnienia. Zmiana Kodeksu pracy, która weszła w życie 2 stycznia tego roku, dała im możliwość korzystania z tego uprawnienia w wymiarze godzinowym.