Nikłe szanse na krótszą pracę w wigilię i Wielki Piątek. Rząd krytykuje nowelizację

autor: Łukasz Guza16.05.2016, 07:37; Aktualizacja: 16.05.2016, 13:25
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawcaźródło: ShutterStock

Na kolejnym posiedzeniu Sejmu ma się odbyć głosowanie nad odrzuceniem poselskiego projektu w sprawie skrócenia czasu pracy (do 4 godz.) w wigilię Bożego Narodzenia i Wielki Piątek. Taką propozycję podczas pierwszego czytania projektu zgłosiły kluby PO i Nowoczesnej. W praktyce jedynie pomysłodawcy, czyli posłowie PSL, w całości poparli przedłożoną propozycję. Klub PiS opowiedział się za dalszymi pracami, ale rząd skrytykował sam sposób ich przygotowania.

– Jeśli projekt ma trafić do komisji, oferujemy wsparcie merytoryczne, bo w obecnym kształcie zaproponowana nowelizacja nie może być przyjęta – podkreślił Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny.

Lista zarzutów do przedstawionych propozycji jest długa. Projekt zakłada, że w wigilię oraz Wielki Piątek czas pracy wszystkich zatrudnionych nie może być dłuższy niż 4 godz. (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za 8 godz.). Dni te nie będą jednak obniżać wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym (co jest przewidziane w przypadku świąt ustawowo wolnych od pracy).

– Nie jest zatem jasne, czy pracownicy mają odpracowywać ten skrócony czas pracy w inne dni – wskazywała Izabela Mrzygłocka (PO). Podkreśliła, że proponowane zmiany spowodują problemy z organizacją pracy, szczególnie w sektorach świadczących usługi nieprzerwanie (praca ciągła, usługi opiekuńcze i lecznicze, hotelarskie itp.).


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane