statystyki

Mniej pracy na czarno. Sejm likwiduje syndrom pierwszej dniówki

autor: Łukasz Guza16.05.2016, 07:37; Aktualizacja: 16.05.2016, 13:21
praca pracownik

Przyjęte przez posłów rozwiązania ograniczą możliwość obchodzenia przepisów kodeksu pracy i zatrudniania na czarno.źródło: ShutterStock

Od 1 września 2016 r. zmienią się zasady nawiązywania stosunku pracy. Firma będzie mogła dopuścić zatrudnianego do wykonywania obowiązków dopiero po podpisaniu umowy lub przedstawieniu na piśmie ustaleń co do jej rodzaju, warunków oraz stron takiego kontraktu. Tak wynika z nowelizacji kodeksu pracy z 13 maja 2016 r., którą na ostatnim posiedzeniu uchwalił Sejm. Teraz trafi ona do Senatu.

Przyjęte przez posłów rozwiązania ograniczą możliwość obchodzenia przepisów kodeksu pracy i zatrudniania na czarno. Zgodnie z obowiązującymi przepisami warunki zatrudnienia należy potwierdzić na piśmie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez podwładnego. Taka regulacja ułatwia obchodzenie prawa. W razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy zatrudniający twierdzą, że nie podpisali z danymi osobami umowy, bo to ich pierwszy dzień w pracy (to tzw. syndrom pierwszej dniówki).

– W ten sposób ten pierwszy dzień dla wielu zatrudnionych trwa tygodniami, miesiącami, a czasem latami – podkreślała Barbara Bartuś, poseł sprawozdawca projektu nowelizacji (klub PiS).

Usunięcie takiej luki w prawie poparły wszystkie kluby parlamentarne, choć niektóre zgłaszały zastrzeżenia do rządowych propozycji. Izabela Mrzygłocka (klub PO) wskazywała, że pracodawcy w porozumieniu z zatrudnionymi nadal będą mogli obchodzić prawo.

– W umowie, która będzie sporządzona przed podjęciem pracy, można przecież wpisać aktualną datę dopiero w trakcie kontroli inspektorów, a to tylko jeden z możliwych sposobów oszukiwania – podkreślała posłanka.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane