Sejm odrzucił jednocześnie prezydencki projekt, przedłużający na 2009 rok wypłaty emerytur pomostowych na dotychczasowych zasadach.

"Nie sądzę, aby zmiana przepisów była jednoznacznie niekorzystna dla osób w wieku, który dzisiaj w Polsce uchodzi za emerytalny" - powiedział w piątek prezydent dziennikarzom towarzyszącym mu w podróży na szczyt UE w Brukseli.

Dopytywany, czy może to jednak oznaczać, że ostatecznie nie zdecyduje się na zawetowanie ustawy o emeryturach pomostowych powiedział: "Bardzo poważnie zastanawiam się nad ustawą". Jak zaznaczył, decyzja w tej sprawie "nie zapadnie dzisiaj".

"Zgadzam się generalnie z tym, że w Polsce ludzie przechodzą na emeryturę zbyt wcześnie" - ocenił. Dodał, że w Polsce należy dążyć do tego, "aby ludzie przechodzili na emeryturę nieco później", chociaż - jak zaznaczył - "nie jest to popularne".

"W Polsce ludzie w wieku emerytalnym dzielą się na dwie kategorie - tych, dla których przejście na emeryturę jest klęską życiową i tych, którzy na emeryturę chcą przejść bardzo szybko" - powiedział prezydent.