statystyki

Pracownik zwróci tylko niektóre koszty na dokształcanie

autor: Dominika Rowińska-Glonek12.05.2016, 09:15; Aktualizacja: 12.05.2016, 09:35
praca pracownik

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 94 pkt 6 kodeksu pracy, dalej: k.p.).źródło: ShutterStock

Osoba zatrudniona na podstawie umowy na czas określony uczestniczy w rocznych studiach podyplomowych. Pracodawca pokrywa ich koszty w wysokości 50 proc. obowiązkowych opłat. Umowa o pracę z pracownikiem wygasa przed zakończeniem studiów. Czy pracodawca może żądać od pracownika zwrotu dokonanych na nie wydatków, jeżeli podwładny nie będzie chciał zawrzeć kolejnej umowy o pracę?

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 94 pkt 6 kodeksu pracy, dalej: k.p.). Podnoszenie kwalifikacji zawodowych oznacza przy tym zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Zatrudnionemu, który podnosi kwalifikacje zawodowe, przysługuje urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Są to świadczenia obligatoryjne pracodawcy.

Finansowanie przez pracodawcę

Pracodawca kierujący pracownika na naukę lub wyrażający na nią zgodę nie jest zobowiązany do finansowania kosztów zdobywania przez pracownika wykształcenia. Zgodnie jednak z art. 1033 k.p. może przyznać podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za naukę, przejazdy związane z udziałem w szkoleniu, podręczniki czy zakwaterowanie (są to świadczenia fakultatywne). Przepisy kodeksu pracy nie przewidują dokładnie, jakie koszty poniesione przez uczącego się pracownika mogą zostać pokryte przez pracodawcę, a tym samym zatrudniający ma w tym zakresie pełną dowolność.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane