statystyki

ZUS odmówi zasiłku chorobowego nawet na przyszłość

autor: Magdalena Kowalska14.05.2016, 07:00
ZUS

ZUS odmawia zasiłku chorobowego z różnych przyczyn, choćby z powodu stwierdzenia, że ubezpieczony nie podlegał w danym okresie ubezpieczeniu chorobowemu albo wykorzystał już pełny okres zasiłkowy.źródło: ShutterStock

Chcąc ułatwić sobie pracę, wydaje decyzje za okres, za który ubezpieczony nie złożył jeszcze zwolnienia lekarskiego. Gdy jednak wreszcie takie zaświadczenie otrzyma, sprawę i tak musi rozstrzygnąć na nowo.

ZUS odmawia zasiłku chorobowego z różnych przyczyn, choćby z powodu stwierdzenia, że ubezpieczony nie podlegał w danym okresie ubezpieczeniu chorobowemu albo wykorzystał już pełny okres zasiłkowy. Zdarza się, na co zwracają uwagę ubezpieczeni, że odmawiając prawa do zasiłku chorobowego za jakiś okres określony w zwolnieniu lekarskim, organ rentowy orzeka jednocześnie o odmowie zasiłku za okres „ewentualnie dalszej niezdolności do pracy”. Pojawiają się wątpliwości, czy ZUS może orzekać niejako na przyszłość, bez złożenia przez ubezpieczonego formalnego wniosku w tym zakresie. Nie dla wszystkich jest jasne, czy można składać kolejne wnioski o zasiłek (kolejne zaświadczenia lekarskie), skoro ZUS w pewnym sensie już je rozstrzygnął na przyszłość. Czy taka praktyka jest w ogóle prawidłowa i jaki tak naprawdę ma wpływ na uprawnienia ubezpieczonych?

Oszczędność czasu i papieru

Nie można odpowiedzieć na to pytanie w oderwaniu od podstaw prawnych wydawanych decyzji, czyli przesłanek nabycia prawa do zasiłku chorobowego określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Chory nabywa do niego prawo po nieprzerwanym podleganiu ubezpieczeniu przez 30 (w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego) lub 90 dni (w razie ubezpieczenia dobrowolnego). Nie można również zapominać, że zasiłek chorobowy przysługuje tylko przez ograniczony czas (tzw. okres zasiłkowy), który wynosi 182 albo 270 dni – ten dłuższy okres dotyczy niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub występującej w czasie ciąży. Gdy jednak niezdolność do pracy będzie spowodowana już inną chorobą – okres zasiłkowy rozpocznie swój bieg na nowo. Podobnie będzie, gdy między okresami niezdolności do pracy upłynie co najmniej 60 dni. Wówczas nawet ta sama choroba pozwoli na uzyskanie zasiłku przez kolejne 182 dni.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kuba(2016-05-14 11:37) Zgłoś naruszenie 30

    I to tylko potwierdza że obowiązkowa skladka chorobowa powinna być zniesiona szczególnie wowczas jeżeli pracownik dobrowolnie wykaże ,że na wypadek choroby ma majątek który pozwoli mu przetrwać do renty lub przez co najmniej 270 dni. Dlaczego go zmuszać aby przy okazji utrzymywal system?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane