Wolne na ŚDM: Przekonania urzędnika nie mają związku z bezpłatnym urlopem

11.05.2016, 16:00; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:38
Nie ma żadnego przepisu nakładającego na pracodawcę obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego z uwagi na osobiste przekonania pracownika.

Nie ma żadnego przepisu nakładającego na pracodawcę obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego z uwagi na osobiste przekonania pracownika.źródło: ShutterStock

Pracownik urzędu miasta złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na czas Światowych Dni Młodzieży, uzasadniając, że wykonywanie obowiązków związanych z organizowaniem wydarzenia ściśle powiązanego z wiarą katolicką narusza jego poglądy i wolność sumienia. Czy prezydent ma obowiązek uwzględnić taki wniosek?

Nie. Zasadą jest, że udzielenie urlopu bezpłatnego jest fakultatywne i pozostaje w decyzji pracodawcy. Obowiązek udzielenia urlopu powstaje tylko w wypadkach wskazanych przepisami szczególnymi, jak np.:


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • r(2016-05-12 11:32) Zgłoś naruszenie 10

    Problem jest szerszy. A co z sytuacją, że wskutek kolapsu komunikacyjnego pracownicy nie dotrą do pracy. Jeżeli do miasta będzie przywożonych 2 miliony ludzi, to dotarcie do pracy może być niemożliwe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane