statystyki

Wolne na ŚDM: Przekonania urzędnika nie mają związku z bezpłatnym urlopem

11.05.2016, 16:00; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:38
Nie ma żadnego przepisu nakładającego na pracodawcę obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego z uwagi na osobiste przekonania pracownika.

Nie ma żadnego przepisu nakładającego na pracodawcę obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego z uwagi na osobiste przekonania pracownika.źródło: ShutterStock

Pracownik urzędu miasta złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na czas Światowych Dni Młodzieży, uzasadniając, że wykonywanie obowiązków związanych z organizowaniem wydarzenia ściśle powiązanego z wiarą katolicką narusza jego poglądy i wolność sumienia. Czy prezydent ma obowiązek uwzględnić taki wniosek?

Nie. Zasadą jest, że udzielenie urlopu bezpłatnego jest fakultatywne i pozostaje w decyzji pracodawcy. Obowiązek udzielenia urlopu powstaje tylko w wypadkach wskazanych przepisami szczególnymi, jak np.:


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • r(2016-05-12 11:32) Zgłoś naruszenie 10

    Problem jest szerszy. A co z sytuacją, że wskutek kolapsu komunikacyjnego pracownicy nie dotrą do pracy. Jeżeli do miasta będzie przywożonych 2 miliony ludzi, to dotarcie do pracy może być niemożliwe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane