statystyki

Kontrakty medyczne: Nowe zasady punktacji

autor: Aleksandra Kurowska10.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 10.05.2016, 08:44

Przychodnie i szpitale w konkursach ogłaszanych przez NFZ dostaną premię m.in. za elektroniczną dokumentację i szkolenie przyszłych lekarzy specjalistów. Tak zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

By móc szkolić lekarzy, placówki medyczne muszą przejść akredytację, mieć dobre kadry i sprzęt. Dlatego prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego będzie jednym z uwzględnianych w konkursach mierników jakości. Nowym kryterium jakości będzie też prowadzenie dokumentacji w formie elektronicznej, jeszcze zanim będzie to obowiązkowe.

Z kolei jeśli chodzi o kompleksowość usług, dotychczas wystarczyło mieć np. oddział czy poradnię przyszpitalną, teraz warunkiem dodatkowym będzie to, by pacjenci mieli do niej dostęp w ramach powszechnego systemu. Premiowane będzie również świadczenie usług medycznych przez długi czas (choć wcześniej UOKiK miał zastrzeżenia do stosowania takich zapisów przez NFZ).

Na lepszą ocenę liczyć też będą mogły placówki posiadające ważną pozytywną opinię wojewody co do celowości inwestycji oraz te, które działały na rynku przed nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 22 lipca 2014 r. Akt dotyczy m.in. map potrzeb zdrowotnych i wprowadził oceny inwestycji po to, by nie dublować zakupów sprzętu i nie rozdrabniać kontraktów.

W nowym rozporządzeniu znajdą się też wytyczne, jak rozstrzygać sytuacje, gdy dwóch świadczeniodawców ma tyle samo punktów w konkursie. Wtedy o pozycji w rankingu decydować będzie większa liczba punktów uzyskana kolejno w kryteriach: jakość, kompleksowość, dostępność, ciągłość realizacji świadczeń oraz cena.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane