statystyki

Kryterium pomocy wyższe od minimum egzystencji

autor: Michalina Topolewska10.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 10.05.2016, 08:46

Po raz pierwszy od kilku lat poziom skrajnego ubóstwa jest niższy od progu uprawniającego do uzyskiwania świadczeń z pomocy społecznej. To efekt jego ubiegłorocznego podwyższenia oraz niskiej inflacji.

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS) podał dane o wysokości minimum egzystencji, czyli o poziomie dochodu przypadającego na jedną osobę w rodzinie, który pozwala na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb życiowych, za 2015 r. Jego wartość jest określana dla różnych typów gospodarstw domowych. Dla jednoosobowego np. wynosiło 545,76 zł. Z kolei dla rodziny liczącej cztery osoby (rodzice plus dwoje dzieci) minimum stanowiło 464,11 zł, a dla pięcioosobowej 477,88 zł. Progi dochodowe obowiązujące w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.) wynoszą obecnie 634 zł dla osoby samotnej oraz 514 zł dla rodziny, nastąpiło więc odwrócenie negatywnej tendencji z poprzednich lat, kiedy okazywało się, że minimum egzystencji było wyższe od kryterium uprawniającego do świadczeń. Osoby najuboższe nie zawsze mogły więc otrzymywać finansowe wsparcie.

Wpływ na tę zmianę miało przede wszystkim podwyższenie progów dochodowych od 1 października 2015 r.

– Jest to w zasadzie powrót do normalności, bo od dawna wskazywaliśmy, że zamrożone przez kilka lat kryteria nie oddają faktycznej sytuacji osób zagrożonych ubóstwem – mówi dr Piotr Broda-Wysocki z IPiSS.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane