Zasiłek opiekuńczy również dla wnuków

autor: Jakub Pawłowski10.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 10.05.2016, 08:45

Wsparcie dla osób, które nie mogą podjąć pracy, bo zajmują się starszym i niepełnosprawnym członkiem rodziny, przysługuje nie tylko dzieciom chorego – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła dwóch kobiet. Pierwszą była schorowana 94-latka, która wymagała całodobowej opieki. Drugą jej wnuczka, która troszczyła się o stan zdrowia babci i starała o specjalistyczny zasiłek opiekuńczy. Takie świadczenie przysługuje osobom, które zajmują się chorym o stwierdzonym znacznym stopniu niepełnosprawności lub znacznie ograniczonej możliwości samodzielnej egzystencji (art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, Dz.U. z 2015 r. poz. 114).

Wsparcie finansowe (520 zł miesięcznie) nie przysługuje jednak każdemu, bo muszą zostać spełnione pewne warunki. Na ubiegających się o zasiłek musi ciążyć obowiązek alimentacyjny (zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, Dz.U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). Ponadto nie mogą oni podejmować zatrudnienia lub musieli z niego zrezygnować, by móc sprawować opiekę nad chorym.

Tak było właśnie w przypadku wnuczki chorej, która przestała pracować jako cukiernik, by spędzać powyżej ośmiu godzin dziennie w mieszkaniu babci. Była zdania, że przysługuje jej prawo do zasiłku, ponieważ z przyczyn obiektywnych żadne z dzieci starszej kobiety nie mogło opiekować się matką. Organy były jednak innego zdania i utrzymywały, że nawet jeżeli dzieci chorej nie mogą poświęcać czasu na opiekę, to zawsze mogą udzielać pomocy poprzez nakłady finansowe, chociażby płacąc za pracę wykwalifikowanej pielęgniarki.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane