statystyki

Zasiłek opiekuńczy również dla wnuków

autor: Jakub Pawłowski10.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 10.05.2016, 08:45

Wsparcie dla osób, które nie mogą podjąć pracy, bo zajmują się starszym i niepełnosprawnym członkiem rodziny, przysługuje nie tylko dzieciom chorego – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła dwóch kobiet. Pierwszą była schorowana 94-latka, która wymagała całodobowej opieki. Drugą jej wnuczka, która troszczyła się o stan zdrowia babci i starała o specjalistyczny zasiłek opiekuńczy. Takie świadczenie przysługuje osobom, które zajmują się chorym o stwierdzonym znacznym stopniu niepełnosprawności lub znacznie ograniczonej możliwości samodzielnej egzystencji (art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, Dz.U. z 2015 r. poz. 114).

Wsparcie finansowe (520 zł miesięcznie) nie przysługuje jednak każdemu, bo muszą zostać spełnione pewne warunki. Na ubiegających się o zasiłek musi ciążyć obowiązek alimentacyjny (zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, Dz.U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). Ponadto nie mogą oni podejmować zatrudnienia lub musieli z niego zrezygnować, by móc sprawować opiekę nad chorym.

Tak było właśnie w przypadku wnuczki chorej, która przestała pracować jako cukiernik, by spędzać powyżej ośmiu godzin dziennie w mieszkaniu babci. Była zdania, że przysługuje jej prawo do zasiłku, ponieważ z przyczyn obiektywnych żadne z dzieci starszej kobiety nie mogło opiekować się matką. Organy były jednak innego zdania i utrzymywały, że nawet jeżeli dzieci chorej nie mogą poświęcać czasu na opiekę, to zawsze mogą udzielać pomocy poprzez nakłady finansowe, chociażby płacąc za pracę wykwalifikowanej pielęgniarki.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane