Za zajmowanie się chorą matką specjalny zasiłek opiekuńczy

autor: Renata Majek09.05.2016, 10:20; Aktualizacja: 09.05.2016, 10:42
opieka, opiekun, emeryt

Specjalnego zasiłku opiekuńczego nie można mylić z zasiłkiem opiekuńczym.źródło: ShutterStock

Mam sąsiadkę, która od dłuższego czasu nie podejmuje pracy, ponieważ zajmuje się chorą na cukrzycę matkę. Obecnie starsza pani już nie chodzi i straciła wzrok. Przekonuję sąsiadkę, żeby starała się o zasiłek opiekuńczy, ale ona uważa, że należy się tylko pracującym. Nie ma żadnych swoich dochodów i żyje z niewielkiej emerytury matki. Czy osoba opiekująca się dorosłym niedołężnym członkiem rodziny rzeczywiście nie ma prawa do żadnego świadczenia – pyta pani Krystyna.

Opiekunowie dorosłych osób mogą się starać o specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł miesięcznie, choć nie jest łatwo go dostać. Po pierwsze nie wystarczy, aby osoba, którą się opiekujemy, była niedołężna – musi mieć orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • anna(2020-01-12 21:10) Zgłoś naruszenie 00

  moja mama skończyła 90 lat , ma problemy z poruszaniem się , choruje na nadciśnienie, zawroty głowy, zaburzenia pamięci nie pozwalają już na samodzielne wyjście po zakupy czy przygotowanie posiłków . Jestem na emeryturze i codziennie wykonuję wszystkie obowiązki jak opiekunka. czy należy mi się jakiś dodatek opiekuńczy? jeżeli tak to jak to załatwić , do orzecznika to raczej nie da rady iść .Mama jest na rencie rodzinnej po mężu a jej wysokość nie wystarcza na pokrycie kosztów mieszania, leków i żywności.

  Odpowiedz
 • małpa 57(2019-01-26 07:23) Zgłoś naruszenie 12

  Z tego co wynika z podanych przepisów osobie która faktycznie zajmuje się chorymi rodzicami nic się nie należy. Mama jest po udarze i z demencją ( leżąca bez kontaktu) tata chory na serce i z innymi problemami onkologicznymi. Każde z nich pobiera najniższą emeryturę są w wieku powyżej 80 lat są potrzebne leki środki czystości itp. z emerytury muszą opłacić bieżące rachunki (woda, gaz, opał na zimę) proszę mi powiedzieć skąd mają jeszcze wziąć pieniądze na opiekunkę? Ja mam rentę rodzinną nie mogę podjąć żadnej pracy ponieważ rodzice potrzebują mojej pomocy. Nie mieszkałam z rodzicami ale obecnie muszę być 24 godz.na dobę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kto(2017-08-04 19:18) Zgłoś naruszenie 16

  dawać dawć nic nie robić ile polaków żeruje na państwie wstyd ok komu sie należy to ok ale ci co ściemniają

  Odpowiedz
 • Swarorzyc(2017-05-18 11:57) Zgłoś naruszenie 12

  Czyli trzeba zrobić grupę I Ii III takiej chorej i wtedy po zasiłek.Historia choroby i na komisje do Mopsu.Formularz z mopsu wypełniamy ksero choroby lub chorób i składamy w Mopsie i czekamy.

  Odpowiedz
 • yet(2017-02-07 12:25) Zgłoś naruszenie 74

  nic się nie dowiedziałam z tak krótkiego opisu

  Odpowiedz
 • opienunka meza.(2016-05-10 09:08) Zgłoś naruszenie 194

  dajcie swiadczenie pielelgnacyjne a dla dzeci dososly tez jest niepelnosprawny tak samo trybunal kazal dac........

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane