statystyki

Wypłaty z funduszu socjalnego w razie egzekucji nie są chronione

autor: Karolina Topolska06.05.2016, 20:00
kredyty-rachunki-pieniądze

Jednym z mitów dotyczących egzekucji ze świadczeń z funduszu socjalnego jest ten, że w ogóle nie podlegają one egzekucji.źródło: ShutterStock

Wokół potrąceń od wypłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych narosło wiele wątpliwości. Rozwiewają je wyjaśnienia resortów rodziny oraz sprawiedliwości.

To, czy pracodawca powinien uszczuplić wynagrodzenie pracownika oraz w jakiej kwocie, zależy przede wszystkim od polecenia organu egzekucyjnego (np. komornika czy urzędu skarbowego). Postępowanie egzekucyjne może bowiem zostać skierowane tylko do wynagrodzenia pracownika, ale może też zarówno do wynagrodzenia, jak i innych świadczeń związanych z pracą. W pierwszej kolejności trzeba więc zweryfikować, do jakich należności odnosi się postanowienie komornika o zajęciu.

Jednym z mitów dotyczących egzekucji ze świadczeń z funduszu socjalnego jest ten, że w ogóle nie podlegają one egzekucji. Wynika to stąd, że art. 12 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.) mówi, że środki funduszu nie podlegają egzekucji – zastrzega jednak, że nie dotyczy to przypadków, gdy egzekucja prowadzona jest w związku ze zobowiązaniami funduszu. A z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy istnieje wierzytelność pracownika względem funduszu, tj. gdy zatrudniony ma roszczenie o wypłatę konkretnego świadczenia z ZFŚS.

Wątpliwości często dotyczą również tego, jakie przepisy egzekucyjne należy stosować w przypadku, gdy egzekwowanie środków na pokrycie długów pracownika ma obejmować świadczenia socjalne. Otóż w przypadku egzekucji z wynagrodzenia pracownika zastosowanie mają art. 880–888 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm., dalej: k.p.c.), natomiast w odniesieniu do świadczeń wypłacanych z ZFŚS (a więc niebędących wynagrodzeniem) – art. 895–908 k.p.c.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane