statystyki

Wymiana żarówek to nie jest zadanie dla sprzątaczki. Potrzebne są kwalifikacje

autor: Maciej Ambroziewicz07.05.2016, 07:00; Aktualizacja: 09.05.2016, 08:37
żarówka-prąd

W myśl art. 2373 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.źródło: ShutterStock

Czy dopuszczalne jest zawarcie w zakresie obowiązków sprzątaczki wymiany świetlówek w oprawach oświetleniowych? Czy do takich czynności wymagane są jakieś szczególne kwalifikacje?

W myśl art. 2373 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast art. 54 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne nakłada na osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji (określone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci), obowiązek posiadania kwalifikacji potwierdzonych świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne.

Zgodnie z par. 5 ust. 1 przytoczonego rozporządzenia eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:

1) eksploatacji – do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym,

2) dozoru – do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym w punkcie 1 oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

 • co za bzdety piszecie w tej GP ???????????????????(2016-05-07 08:57) Zgłoś naruszenie 111

  pracownika do tej czynności można przeszkolić stanowiskowo jeżeli chodzi tylko o wymianę żarówki lub świetlówki bez utrudnień związanych z budową tychże urządzeń elektrycznych.A na odkurzacz,maszynę czyszczącą też trzeba uprawnień wydanych przez SEP.???Tylko w Polsce burdel prawny w tym temacie bo dziadki z komisji SEP chcą dorobić sobie do emerytury POkomusze przepisy zostawili sobie dlatego.

  Odpowiedz
 • Krwiopijca Pracodawca (2016-05-07 09:57) Zgłoś naruszenie 83

  Ciekaw jestem, czy ja jako wlasciciel firmy moge wymienic u siebie w gabinecie zarowke.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Polak mały(2016-05-07 22:16) Zgłoś naruszenie 60

  Ta lustracja sędziów widzę jest konieczna w świetle stosowania tego "przepisu". Od lustracji z logiki by trzeba zacząć.

  Odpowiedz
 • Kontra(2016-05-07 17:05) Zgłoś naruszenie 41

  Ciekawe czy ci mądrale wzywają specjalistów do wymiany żarówki w swoim mieszkaniu czy robią to sami ? Wymiana świetlówki rurowej to jednak trochę poważniejsza sprawa

  Odpowiedz
 • psps(2016-05-07 18:40) Zgłoś naruszenie 24

  Należy sie zastanowić czy osoba, która wykonuje pracę sprzątaczki umie to zrobić i czy zdaje sobie sprawę jakie są zagrożenia przy takiej wymianie. Przemyślenia pozostawiam tym, którzy wiedzą jak się to robi i uważają, że każdy też powinien to wiedzieć. Przeszkolenie ale przez kogo? Przez bhp-owca, który sam nie wie dokładnie jakie niesie to ze sobą zagrożenia, bo skończył politologie lub ekonomię. A może przez jakiegoś kierownika, który w domu do tych prac woła kolegę lub elektryka. Oprócz tego jest to zazwyczaj praca na wysokości. Taka praca może być wykonywana wyłącznie z asekuracją.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jasiek.(2016-05-07 09:26) Zgłoś naruszenie 28

  Nie bzdury i gimnazjum niech się nie wypowiada. Sprzątaczkę można właśnie przeszkolić, wysyłając ją na kurs, na którym zdobędzie uprawnienia SEP w ramach eksploatacji sieci 230V i wszystko będzie w porządku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane