statystyki

Wymiana żarówek to nie jest zadanie dla sprzątaczki. Potrzebne są kwalifikacje

autor: Maciej Ambroziewicz07.05.2016, 07:00; Aktualizacja: 09.05.2016, 08:37
żarówka-prąd

W myśl art. 2373 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.źródło: ShutterStock

Czy dopuszczalne jest zawarcie w zakresie obowiązków sprzątaczki wymiany świetlówek w oprawach oświetleniowych? Czy do takich czynności wymagane są jakieś szczególne kwalifikacje?

W myśl art. 2373 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast art. 54 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne nakłada na osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji (określone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci), obowiązek posiadania kwalifikacji potwierdzonych świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne.

Zgodnie z par. 5 ust. 1 przytoczonego rozporządzenia eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:

1) eksploatacji – do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym,

2) dozoru – do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym w punkcie 1 oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

 • co za bzdety piszecie w tej GP ???????????????????(2016-05-07 08:57) Zgłoś naruszenie 111

  pracownika do tej czynności można przeszkolić stanowiskowo jeżeli chodzi tylko o wymianę żarówki lub świetlówki bez utrudnień związanych z budową tychże urządzeń elektrycznych.A na odkurzacz,maszynę czyszczącą też trzeba uprawnień wydanych przez SEP.???Tylko w Polsce burdel prawny w tym temacie bo dziadki z komisji SEP chcą dorobić sobie do emerytury POkomusze przepisy zostawili sobie dlatego.

  Odpowiedz
 • Krwiopijca Pracodawca (2016-05-07 09:57) Zgłoś naruszenie 83

  Ciekaw jestem, czy ja jako wlasciciel firmy moge wymienic u siebie w gabinecie zarowke.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Polak mały(2016-05-07 22:16) Zgłoś naruszenie 60

  Ta lustracja sędziów widzę jest konieczna w świetle stosowania tego "przepisu". Od lustracji z logiki by trzeba zacząć.

  Odpowiedz
 • Kontra(2016-05-07 17:05) Zgłoś naruszenie 41

  Ciekawe czy ci mądrale wzywają specjalistów do wymiany żarówki w swoim mieszkaniu czy robią to sami ? Wymiana świetlówki rurowej to jednak trochę poważniejsza sprawa

  Odpowiedz
 • psps(2016-05-07 18:40) Zgłoś naruszenie 24

  Należy sie zastanowić czy osoba, która wykonuje pracę sprzątaczki umie to zrobić i czy zdaje sobie sprawę jakie są zagrożenia przy takiej wymianie. Przemyślenia pozostawiam tym, którzy wiedzą jak się to robi i uważają, że każdy też powinien to wiedzieć. Przeszkolenie ale przez kogo? Przez bhp-owca, który sam nie wie dokładnie jakie niesie to ze sobą zagrożenia, bo skończył politologie lub ekonomię. A może przez jakiegoś kierownika, który w domu do tych prac woła kolegę lub elektryka. Oprócz tego jest to zazwyczaj praca na wysokości. Taka praca może być wykonywana wyłącznie z asekuracją.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jasiek.(2016-05-07 09:26) Zgłoś naruszenie 28

  Nie bzdury i gimnazjum niech się nie wypowiada. Sprzątaczkę można właśnie przeszkolić, wysyłając ją na kurs, na którym zdobędzie uprawnienia SEP w ramach eksploatacji sieci 230V i wszystko będzie w porządku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane