Od kiedy uwzględniać nowy stopień niepełnosprawności

autor: Mateusz Brząkowski05.05.2016, 09:25; Aktualizacja: 05.05.2016, 09:32
W opisanej sytuacji pracownik w całym analizowanym okresie jest osobą niepełnosprawną w rozumieniu art. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

W opisanej sytuacji pracownik w całym analizowanym okresie jest osobą niepełnosprawną w rozumieniu art. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

Pracownik posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności wydane przez ZUS na czas nieokreślony. 10 kwietnia 2016 r. dostarczył pracodawcy nowe orzeczenie – o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydane 20 marca 2016 r. Według punktu V tego orzeczenia ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 1 lutego 2016 r. (tj. od dnia złożenia wniosku o jego ustalenie). Według jego punktu IV niepełnosprawność istnieje od sierpnia 2005 r. Czy pracodawca może zaliczyć pracownika do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od 1 lutego 2016 r.?

W opisanej sytuacji pracownik w całym analizowanym okresie jest osobą niepełnosprawną w rozumieniu art. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji), ponieważ ma orzeczenie potwierdzające w tym okresie jego niepełnosprawność.

W omawianym przypadku orzeczenie późniejsze nie uchyla jednak poprzedniego orzeczenia, albowiem stosownie do ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23) musiałaby o to zawnioskować osoba, której dotyczy orzeczenie. W obrocie prawnym znajdują się oba orzeczenia, jednak w zakresie, w którym rozstrzygnięcia są tożsame, należy wywodzić skutki z późniejszego (por. decyzja SKO we Wrocławiu z 25 października 2005 r., SKO 4143/28/05).

Zgodnie z art. 2a ust. 2 ustawy o rehabilitacji w przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność daną osobę wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, jeżeli wynika z niego, że w tym okresie była ona niepełnosprawna, a wniosek został złożony nie później niż dnia następnego po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Ustawodawca posłużył się sformułowaniem „dniu, w którym upłynął termin”, a nie „dniu upływu terminu”. Ma to istotne znaczenie, przepis określa bowiem sposób postępowania pracodawcy w razie otrzymania kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Tak więc musi on rozstrzygnąć o zastosowaniu rozwiązania z art. 2a ust. 2 ustawy, opierając się na zdarzeniu dokonanym, tj. utracie ważności poprzedniego orzeczenia, oraz ustalić, czy wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia został złożony nie później niż dzień po tym zdarzeniu.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane