Pracownik za granicą ma liczne przywileje

autor: Jan Ludwikowski04.05.2016, 10:59; Aktualizacja: 04.05.2016, 11:34
pracownik praca

Pracownik nie może wykonywać pracy na warunkach gorszych, niż dotyczą miejscowychźródło: ShutterStock

Jestem zarejestrowany jako bezrobotny i mam ofertę pracy w krajowym przedsiębiorstwie, które wysyła zatrudnionych do Niemiec – mówi pan Wojciech. – Jakie przepisy będą wobec mnie stosowane? Co z deklaracjami podatkowymi i składkami na ubezpieczenia społeczne? Słyszałem, że po dwóch latach pracy za granicą większość zatrudnionych wraca do kraju. Dlaczego tak się dzieje – zastanawia się czytelnik.

Wszystko wskazuje na to, że oferta złożona panu Wojciechowi polega na okresowym oddelegowaniu za granicę. Taki specyficzny rodzaj zatrudnienia rządzi się swoimi prawami. Jego zawarcie daje istotne korzyści zarówno pracownikowi, jak i jego przełożonym. Jednak aby oddelegowanie było skuteczne, muszą zostać spełnione liczne formalności.

Przede wszystkim umowa z pracownikiem powinna być zawarta w państwie wysyłającym. Jako miejsce zatrudnienia należy wskazać kraj zagraniczny, w tym przypadku Niemcy. Co niezwykle ważne, czas pracy musi być z góry określony i nie może przekroczyć 24 miesięcy. Ponadto zatrudniony nie powinien być delegowany w miejsce pracownika, któremu upłynął dwuletni termin zagranicznego angażu. Jeśli czytelnik zdecyduje się podpisać umowę, to przez określony czas będzie wykonywał czynności na rzecz przedsiębiorcy niemieckiego.

Również zatrudniający powinien spełnić warunki. Otóż przedsiębiorca musi prowadzić działalność na terenie Polski. Dotyczy to zwłaszcza miejsca siedziby i zarządu. Przepisy uzależniają także skuteczność zatrudnienia od tego, gdzie firma prowadzi w przeważającej części swój biznes. Znaczenie ma to, w którym kraju wykonuje czynności większość pracowników oraz w jakim miejscu zawierane są co do zasady umowy. Pod uwagę brany jest także osiągany obrót. Jeśli pracodawca może uchodzić za przedsiębiorcę krajowego i spełnione są wszystkie powyższe wymogi, to oddelegowanie będzie skuteczne.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane