Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik CSWL kpt. Jacek Thomas, ochotnicy po nauce zostaną m.in. wojskowymi kucharzami, kierowcami czołgu, działonowymi i strzelcami KBK.

W czwartek odbywa się wcielenie żołnierzy, od piątku rozpoczyna się ich nauka. "100 ochotników, którzy zadeklarowali, że zamierzają zostać szeregowymi zawodowymi ma trzymiesięczne szkolenie podstawowe. Po tym czasie żołnierze przechodzą egzaminy i 75 osób trafi do kolejnego etapu nauki" - powiedział PAP Thomas.

W zależności od wybranej przez żołnierzy specjalności, szkolenia potrwają od czterech do sześciu miesięcy. Jak podkreślił Thomas, absolwenci CSWL będą pierwszymi szeregowymi zawodowymi w wojskach lądowych.

Według planów rządu, od 2010 roku polskie wojsko ma się składać z samych zawodowców. Armia ma liczyć maksymalnie 120 tys. osób, łącznie z siłami rezerwy. Ostatnie wcielenie jest planowane na grudzień bieżącego roku, tak by ostatni żołnierze z poboru skończyli służbę we wrześniu 2009.

MON zapowiada też zmiany w strukturze. Ze 126 garnizonów w ciągu kilku lat ma zostać 112, trzy są przewidziane do likwidacji - z tego jeden jeszcze w tym roku. Do 2018 roku 20 garnizonów ma zostać połączonych w dziewięć większych.