statystyki

Kiedy rodzic może otrzymać mniej niż 500 zł na dziecko

autor: Michalina Topolewska27.04.2016, 18:00
pieniądze dziecko

Co do zasady świadczenie wychowawcze wynosi 500 zł miesięcznie na jedno dziecko i jest wypłacane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowegoźródło: ShutterStock

Narodziny syna lub córki, skończenie przez dziecko 18 lat oraz opieka naprzemienna nad małoletnim to jedyne sytuacje, gdy opiekunowie otrzymają niższe świadczenie wychowawcze.

Polecany produkt: 500+ Krok po kroku. Rewolucja w świadczeniach >>>

Czy świadczenie na moje dziecko będzie niższe

Czytelniczka i jej mąż mają jedną córkę, a dochód na osobę w ich rodzinie wynosi 760 zł. Ponieważ nie przekracza on kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego, złożyli wniosek o jego przyznanie. Właśnie otrzymali decyzję przyznającą pomoc finansową, ale okazało się, że w związku z tym, że ich dziecko 7 sierpnia br. skończy 18 lat, otrzymają je w tym miesiącu w niższej wysokości. Czy przepisy pozwalają na przyznanie rodzicom mniej niż 500 zł?

TAK

Co do zasady świadczenie wychowawcze wynosi 500 zł miesięcznie na jedno dziecko i jest wypłacane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego (wyjątkowo złożenie wniosku między 1 kwietnia a 1 lipca br. umożliwia jego uzyskanie z wyrównaniem od kwietnia). Jednak w określonych sytuacjach pomoc finansowa za konkretny miesiąc może być niższa. Przepisy wymieniają trzy takie przypadki. Pierwszym z nich jest skończenie przez dziecko, na które przyznawane jest wsparcie, 18 lat. To dlatego, że zgodnie z przepisami świadczenie wychowawcze przysługuje do osiągnięcia przez syna lub córkę pełnoletności. Kwotę wsparcia za niepełny miesiąc ustala się w ten sposób, że 500 zł dzieli się przez liczbę dni w danym miesiącu, a następnie mnoży się przez liczbę dni w miesiącu, przez które przysługuje świadczenie wychowawcze. Czytelniczka otrzyma więc za kwiecień, maj, czerwiec oraz lipiec 500 zł miesięcznie na córkę. Natomiast w sierpniu zostanie jej wypłacone 96,77 zł (500 zł/31 dni x 6 dni). Drugą okolicznością, w której świadczenie zostanie przyznane za jeden miesiąc w niższej niż 500 zł wysokości, jest urodzenie dziecka, na które składany jest wniosek. Wreszcie trzecią, ostatnią jest sprawowanie nad małoletnim opieki naprzemiennej przez obydwoje rodziców. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że w innych sytuacjach, takich jak np. śmierć dziecka, świadczenie będzie wypłacane w pełnej miesięcznej kwocie.

Podstawa prawna


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • Em.(2016-05-04 10:16) Zgłoś naruszenie 43

  Dziecko w wieku 18 lat ? Ja pracowałam od 14 roku życia i radziłam sobie ,teraz młodzi ludzie tylko imprezuja, ponieważ PiS daje im (z mojej skromnej emerytury) szansę na nic nie robienie.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • sto lat sto lat(2016-04-27 21:30) Zgłoś naruszenie 11

  będzie na wódę

  Odpowiedz
 • daga(2018-09-20 02:27) Zgłoś naruszenie 00

  a co w sytuacji kiedy Drugie dziecko rodzi się w połowie miesiąca, a w następnym dopiero otrzymało pesel. z artykułu wynika, że należy się proporcjonalnie.Dopiero gdy jest pesel jest możliwość złożenia wniosku o 500 plus. Niby dają, bezwzględnie się należy, ale utrudniają, jeden urząd nie wyda tego co w drugim potrzebne na czas, bo teraz ze szpitala otrzymuje się termin wizyty w urzędzie stanu cywilnego a Pani w zasiłkach rozkłada ręce, było trzeba złożyć wniosek w sierpniu żeby proporcjonalne było wypłacone. to już nie chodzi o to 200 parę złotych tylko, ze znów jest niespójność, skoro na Drugie dziecko się należy to dlaczego jednak są schody i jednak się nie należy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane