statystyki

Kiedy rodzic może otrzymać mniej niż 500 zł na dziecko

autor: Michalina Topolewska27.04.2016, 18:00
pieniądze dziecko

Co do zasady świadczenie wychowawcze wynosi 500 zł miesięcznie na jedno dziecko i jest wypłacane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowegoźródło: ShutterStock

Narodziny syna lub córki, skończenie przez dziecko 18 lat oraz opieka naprzemienna nad małoletnim to jedyne sytuacje, gdy opiekunowie otrzymają niższe świadczenie wychowawcze.

Polecany produkt: 500+ Krok po kroku. Rewolucja w świadczeniach >>>

Czy świadczenie na moje dziecko będzie niższe

Czytelniczka i jej mąż mają jedną córkę, a dochód na osobę w ich rodzinie wynosi 760 zł. Ponieważ nie przekracza on kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego, złożyli wniosek o jego przyznanie. Właśnie otrzymali decyzję przyznającą pomoc finansową, ale okazało się, że w związku z tym, że ich dziecko 7 sierpnia br. skończy 18 lat, otrzymają je w tym miesiącu w niższej wysokości. Czy przepisy pozwalają na przyznanie rodzicom mniej niż 500 zł?

TAK

Co do zasady świadczenie wychowawcze wynosi 500 zł miesięcznie na jedno dziecko i jest wypłacane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego (wyjątkowo złożenie wniosku między 1 kwietnia a 1 lipca br. umożliwia jego uzyskanie z wyrównaniem od kwietnia). Jednak w określonych sytuacjach pomoc finansowa za konkretny miesiąc może być niższa. Przepisy wymieniają trzy takie przypadki. Pierwszym z nich jest skończenie przez dziecko, na które przyznawane jest wsparcie, 18 lat. To dlatego, że zgodnie z przepisami świadczenie wychowawcze przysługuje do osiągnięcia przez syna lub córkę pełnoletności. Kwotę wsparcia za niepełny miesiąc ustala się w ten sposób, że 500 zł dzieli się przez liczbę dni w danym miesiącu, a następnie mnoży się przez liczbę dni w miesiącu, przez które przysługuje świadczenie wychowawcze. Czytelniczka otrzyma więc za kwiecień, maj, czerwiec oraz lipiec 500 zł miesięcznie na córkę. Natomiast w sierpniu zostanie jej wypłacone 96,77 zł (500 zł/31 dni x 6 dni). Drugą okolicznością, w której świadczenie zostanie przyznane za jeden miesiąc w niższej niż 500 zł wysokości, jest urodzenie dziecka, na które składany jest wniosek. Wreszcie trzecią, ostatnią jest sprawowanie nad małoletnim opieki naprzemiennej przez obydwoje rodziców. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że w innych sytuacjach, takich jak np. śmierć dziecka, świadczenie będzie wypłacane w pełnej miesięcznej kwocie.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • Em.(2016-05-04 10:16) Zgłoś naruszenie 43

  Dziecko w wieku 18 lat ? Ja pracowałam od 14 roku życia i radziłam sobie ,teraz młodzi ludzie tylko imprezuja, ponieważ PiS daje im (z mojej skromnej emerytury) szansę na nic nie robienie.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • sto lat sto lat(2016-04-27 21:30) Zgłoś naruszenie 11

  będzie na wódę

  Odpowiedz
 • daga(2018-09-20 02:27) Zgłoś naruszenie 00

  a co w sytuacji kiedy Drugie dziecko rodzi się w połowie miesiąca, a w następnym dopiero otrzymało pesel. z artykułu wynika, że należy się proporcjonalnie.Dopiero gdy jest pesel jest możliwość złożenia wniosku o 500 plus. Niby dają, bezwzględnie się należy, ale utrudniają, jeden urząd nie wyda tego co w drugim potrzebne na czas, bo teraz ze szpitala otrzymuje się termin wizyty w urzędzie stanu cywilnego a Pani w zasiłkach rozkłada ręce, było trzeba złożyć wniosek w sierpniu żeby proporcjonalne było wypłacone. to już nie chodzi o to 200 parę złotych tylko, ze znów jest niespójność, skoro na Drugie dziecko się należy to dlaczego jednak są schody i jednak się nie należy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane