statystyki

RPO: Należy wyrównać uprawnienia rodzicielskie

autor: Łukasz Guza26.04.2016, 07:16; Aktualizacja: 26.04.2016, 08:48
Ojciec z dzieckiem

W 2014 r. 5,2 tys. ojców zdecydowało się skorzystać z urlopu rodzicielskiego.źródło: ShutterStock

Prawo ojców do urlopów na opiekę nad dzieckiem nie powinno zależeć od tego, czy przysługują one matce dziecka. Część rodzicielskiego powinna być zarezerwowana dla mężczyzn. Takie wnioski zawiera wystąpienie rzecznika praw obywatelskich do minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie równego traktowania rodziców na rynku pracy. RPO zwrócił uwagę na statystyki, z których wynika, że opiekę nad dziećmi i nieodpłatne obowiązki w domu najczęściej świadczą kobiety. Potwierdzają to dane ZUS.

W 2014 r. 5,2 tys. ojców zdecydowało się skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Stanowili oni jedynie 1,7 proc. ogółu osób korzystających z takiego uprawnienia (w porównaniu do 310,6 tys. kobiet, 98,3 proc. ogółu). Zdaniem dr. Adama Bodnara prowadzi to do nierównego traktowania kobiet w sferze zatrudnienia – zarabiają mniej niż mężczyźni, częściej wykonują niskopłatne zawody oraz pracują na część etatu.

– Warte rozważenia jest takie skonstruowanie urlopu rodzicielskiego, by jego część była zarezerwowana dla każdego z rodziców bez możliwości zrzeczenia się na drugiego opiekuna, z wyjątkiem sytuacji gdy jeden z nich nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, np. z powodu długotrwałej choroby lub niezdolności do samodzielniej egzystencji – wskazuje RPO.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2016-04-26 09:21) Zgłoś naruszenie 20

    A może Pan RPO zajmie się wreszcie TYM tematem: dziś nieuprzywilejowani pracownicy mają ponad 50-letnie staże pracy ,a uprzywilejowani emeryci nie mają 40-lat życia ! Z punktu widzenia teoretycznie powinni pracować jeszcze 27-lat ! W praktyce pobierają wcześniejsze emerytury i pracują pod ochroną do 67-lat . Może obecny rząd będzie musiał podwyższyć wiek emerytalny do 100-lat ,zamiast przeprowadzić solidną reformę emerytalną ? ..a Pan Mordasiewicz tym: czy ten Lewiatan zamiast bredzić o Wieku Emerytalnym zajął się pytaniem dlaczego to Pracodawca choć nie jest Ubezpieczycielem i nie inkasuje składek ZUS przez pierwsze 30 dni musi wypłacać wynagrodzenie chorobowe. Może tym tematem zajmie się niejaki MORDA siewicz!!

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-04-26 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    RPO - należy zlikwidować ! I rozliczyć wszystkich figurantów . I podać do publicznej wiadomości kwotę tego cyrku cuzamen z fraucymerem , za te wszystkie lata , cyrka , ebaut , "nim więcej". Na początek .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane