Prezydent Andrzej Duda powiedział PAP, że skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, która spowoduje, że świadczenie z programu 500 plus nie będzie obniżać wysokości świadczeń alimentacyjnych. "Absurdem" nazwał sytuację, kiedy alimenty mogą zostać obniżone z powodu otrzymywania 500 zł na dziecko.

Polecany produkt: 500+ Krok po kroku. Rewolucja w świadczeniach >>>"Właśnie został złożony projekt (...) dotyczący pewnego uzupełnienia rozwiązań prawnych dotyczących programu 500 plus. A mianowicie chodzi o to, żeby to świadczenie - 500 złotych na dziecko - nie mogło być powodem obniżenia świadczeń alimentacyjnych przez sądy przy ich ustalaniu. Tak, że jest większy dochód w rodzinie, ponieważ jest 500 plus, a zatem ten, kto jest zobowiązany do alimentów będzie płacił mniej, bo jest 500 plus. Nie, tak nie może być" - powiedział PAP prezydent.

Jak dodał, intencją programu 500 plus od początku było to, aby świadczenie na dzieci nie powodowało obniżki żadnych innych świadczeń. "To ma być program, którego celem - oprócz zachęty demograficznej, która jest elementem podstawowym - był także element podniesienia stopy życia rodzin wychowujących dzieci i przede wszystkim dania więcej pieniędzy na dzieci, na wychowanie dzieci. To jest absurd, żeby z tego tytułu były niższe świadczenia alimentacyjne" - zaznaczył Andrzej Duda.

Wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk powiedział w czwartek, że świadczenie z programu 500 plus nie powinno wpływać na wysokość alimentów. Nie wykluczył zmian ustawowych by wyraźnie wskazać, że nie może to być przesłanką do obniżania alimentów.

Jeszcze przed uruchomieniem programu "Rodzina 500 plus" niektórzy eksperci wskazywali, że świadczenie wychowawcze może być wykorzystywane przez niektórych rodziców jako argument do obniżenia alimentów na dzieci.