statystyki

Spółdzielnie pracy przetrwały. Jeszcze niejednemu mogą dać pracę

autor: Joanna Pasztelańska22.04.2016, 07:12; Aktualizacja: 22.04.2016, 09:17
mleko

Najmłodsze spółdzielnie pracy mają 20–30 lat. Większość jest w wieku średnim.źródło: ShutterStock

Stałe zatrudnienie i równe zyski. Spółdzielnie pracy przetrwały. I chociaż można się z nich śmiać, to jeszcze mogą niejednemu z nas dać pracę. Czy działają w branży spożywczej, kosmetycznej, czy porządkowej, spółdzielnie pracy pozostają najstabilniejszymi pracodawcami na rynku. Niektóre spośród 560 istniejących działają niemal bez przerwy od ponad stu lat.

Bez względu na zmiany polityczne i gospodarcze. Choć wyśmiewane, bo kojarzone z PRL, są doceniane za granicą. We Włoszech, Francji czy w Wielkiej Brytanii tworzą prawie 6 proc. PKB rocznie. U nas – 1,5 proc.

A szkoda. W większości zatrudniają od kilkudziesięciu do kilkuset pracowników, regularnie płacą, nie zalegają z ubezpieczeniami społecznymi czy urlopami. I chociaż brzmi to jak mrzonka, będące przedmiotem żartów spółdzielnie pracy mogą bić na głowę zwykłe firmy, które wyrastają jak grzyby po deszczu, lecz równie szybko się zwijają.

Wesołe jest życie spółdzielcy

Najmłodsze spółdzielnie pracy mają 20–30 lat. Większość jest w wieku średnim. Ponad 40 lat stuknęło Studenckiej Spółdzielni Pracy Universitas. Zatrudnionych w niej na stałe 22 pracowników oraz cała rzesza studentów pracujących na zlecenia świadczy prace biurowe dla instytucji, firm, biur, banków i wszelkiego rodzaju klientów indywidualnych. Prace zespołu Universitasu polegają głównie na zastępstwie etatowych pracowników w okresach urlopów czy przerw spowodowanych chorobą. – Jesteśmy elastyczni i dopasowujemy się do potrzeb klientów. I wciąż rozszerzamy wachlarz usług. Na przykład o pranie dywanów i wykładzin, odśnieżanie dachów czy wywóz nieczystości – mówi jeden ze studentów zatrudnianych sezonowo.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • stacha(2016-06-15 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    Witam .pracuje w Spółdzielni już 35 lat jest super super płaca zawsze na czas .wszystkie przywileje dla pracownika są zachowane .traktowanie jest na poziomie najwyzszym .pracownik nie czuje sie niewolnikiem .Tylko spółdzielnie mają racje bytu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane