Obowiązujący wzór świadectwa pracy jest nieadekwatny do nowych przepisów o uprawnieniach rodzicielskich. Nie ma w nim m.in. rubryk na wpisanie informacji o wykorzystaniu przez pracownika urlopu ojcowskiego czy rodzicielskiego bądź też o korzystaniu przez niego ze zmniejszenia wymiaru etatu zamiast urlopu wychowawczego. Pisaliśmy o tym w tygodniku Kadry i Płace z 7 kwietnia (nr 67/2016). Dziś przedstawiamy wyjaśnienia departamentu prawa pracy w resorcie rodziny m.in. co do tego, czy planowana jest nowelizacja przepisów w tym zakresie oraz jak obecnie uzupełniać świadectwo pracy. ©?
Reklama
Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 13 marca 2016 r. w sprawie świadectw pracy
Pytanie DGP: Czy w 2016 r. zostanie zmienione rozporządzenie dotyczące świadectwa pracy i wzór świadectwa pracy stanowiący załącznik do niego?

Reklama
Odpowiedź MRPiPS: Obecnie nie są planowane zmiany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.) związane z przepisami dotyczącymi uprawnień pracowniczych w zakresie pełnienia funkcji rodzicielskich.
Pytanie DGP: Jak w treści świadectwa pracy wpisywać wymiar zwolnienia na opiekę nad dzieckiem z art. 188 kodeksu pracy (ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm., dalej: k.p.) w przypadku wykorzystywania go w godzinach i nierównomiernego podziału tego uprawnienia przez rodziców?
Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie ze wzorem świadectwa pracy zawartym w rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w ust. 4 pkt 5 pracodawca zamieszcza informację dotyczącą wykorzystania przez pracownika w okresie zatrudnienia zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 k.p. wskazując liczbę dni zwolnienia wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Jednakże w związku ze zmianą przepisu art. 188 k.p. dokonaną ustawą z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1268) i umożliwieniem pracownikowi korzystania z takiego zwolnienia od pracy także w wymiarze godzinowym, również informacja o liczbie godzin wykorzystanego zwolnienia powinna być, zdaniem departamentu, zamieszczona w ust. 4 pkt 5 świadectwa pracy (ewentualnie możliwe jest jej zamieszczenie w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy).
Pytanie DGP: Czy w świadectwie pracy należy wpisywać liczbę części wykorzystanego urlopu wychowawczego przez pracownika, czy wystarczy jego wymiar, a pracodawca w zakresie liczby części będzie bazował na wniosku pracownika o urlop wychowawczy, który musi zawierać taką informację?
Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie ze wzorem świadectwa pracy zawartym w rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w ust. 4 pkt 3 pracodawca zamieszcza informację dotyczącą wykorzystania przez pracownika w okresie zatrudnienia urlopu wychowawczego poprzez wskazanie okresu, w którym pracownik korzystał z takiego urlopu (jest to obowiązkowe do wypełnienia). Nie ma przeszkód, aby w tym punkcie pracodawca zamieścił także informację dotyczącą liczby części urlopu wychowawczego wykorzystanego przez pracownika (ale nie jest to obowiązkowe).
Jak się wydaje, w przypadku nieumieszczenia w ust. 4 pkt 3 świadectwa pracy informacji dotyczącej liczby części urlopu wychowawczego, z których skorzystał pracownik, należałoby uwzględnić tę informację w ust. 4 pkt 9 świadectwa.
W przypadku braku informacji w świadectwie pracy odnośnie liczby części, w jakich został wykorzystany urlop wychowawczy, kolejny pracodawca może opierać swoją wiedzę w tym zakresie na wniosku pracownika o udzielenie następnej części urlopu wychowawczego. Zgodnie bowiem z par. 23 ust. 1 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. poz. 2243) wniosek o udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego albo jego części zawiera m.in. wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko (pkt 4) oraz określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko (pkt 5). Informacje te powinny obejmować także korzystanie z urlopu wychowawczego u poprzedniego pracodawcy.
Pytanie DGP: Czy informacje o wykorzystanym urlopie ojcowskim lub rodzicielskim i ilości ich części powinny być wpisywane w świadectwie pracy, a jeśli tak, to w którym jego miejscu?
Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie ze wzorem świadectwa pracy zawartym w rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w ust. 4 pkt 9 pracodawca zamieszcza informację dotyczącą innych uprawnień lub świadczeń przewidzianych przepisami prawa pracy, z których pracownik korzystał w trakcie zatrudnienia, które mogą mieć wpływ na uprawnienia pracownika u kolejnego pracodawcy. Zatem w tym punkcie świadectwa pracy pracodawca umieszcza informację dotyczącą korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego oraz liczby części, z których pracownik korzystał w ramach poszczególnych urlopów.
Pytanie DGP: Czy w świadectwie pracy należy wpisywać informacje o korzystaniu przez pracownika z uprawnienia do obniżenia wymiaru etatu zamiast urlopu wychowawczego, a jeśli tak, to w której jego części?
Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie z art. 186 7 par. 1 k.p. pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Jednocześnie zgodnie z art. 186 8 par. 1 pkt 2 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy - do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Zatem przyszłemu pracodawcy potrzebna będzie informacja dotycząca okresu korzystania przez pracownika z obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie uprawnienia do urlopu wychowawczego, aby możliwe było ustalanie okresu 12 miesięcy, w czasie których pracownik będzie korzystał z ochrony stosunku pracy przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem dokonanym przez pracodawcę. Informacja w tym zakresie jest zamieszczana w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy.