statystyki

500 zł na dziecko: Drugie dziecko rozwiedzionego ojca jest objęte kryterium dochodowym

autor: Michalina Topolewska20.04.2016, 10:16; Aktualizacja: 21.04.2016, 08:08
pieniądze

Co do zasady świadczenie wychowawcze na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, które nie ma skończonych 18 lat, przysługuje bez względu na dochody rodziny.źródło: ShutterStock

Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie, za porozumieniem stron. Wspólnie z byłą żoną mamy władzę rodzicielską nad córką, która ma 14 lat i mieszka z matką. Razem ponosimy koszty jej wychowania i utrzymania. Teraz mam drugie dziecko, które skończyło właśnie rok, z jego matką żyjemy w związku z nieformalnym. Czy mogę się ubiegać o świadczenie 500 zł na syna jako drugie dziecko, czyli niezależnie od kryterium dochodowego – pyta pan Karol.

Co do zasady świadczenie wychowawcze na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, które nie ma skończonych 18 lat, przysługuje bez względu na dochody rodziny. O ile w przypadku rodziców, którzy wspólnie wychowują dzieci w małżeństwie lub związku nieformalnym ustalenie składu rodziny jest proste, to inaczej wygląda to w sytuacji osób rozwiedzionych. Decydujące znaczenie ma wtedy wyrok sądu, w którym ustalane są kwestie dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem. Świadczenie wychowawcze jest przyznawane temu opiekunowi, z którym mieszka syn lub córka.

To też oznacza, że po pierwsze czytelnik nie może otrzymywać 500 zł na córkę, a po drugie ubiegając się o świadczenie na syna, nie może jej wliczyć do składu swojej nowej rodziny. Wprawdzie nastolatka jest jego pierwszym dzieckiem, ale na potrzeby ubiegania się o 500 zł będzie nim jego drugi potomek. W konsekwencji gdy złoży wniosek o przyznanie pomocy finansowej na malucha, ośrodek pomocy społecznej sprawdzi, czy spełnione jest kryterium dochodowe do jego uzyskania. Wynosi ono 800 zł lub 1200 zł (gdy jedno z wychowywanych dzieci jest niepełnosprawne) w przeliczeniu na członka rodziny. Jeśli ojciec płaci alimenty na córkę, to ich kwota zostanie odliczona od jego dochodu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (53)

  • Agnieszka(2017-02-03 23:13) Zgłoś naruszenie 742

    Jawna dyskryminacja ojców, którzy płacą alimenty, kochają swoje dzieci, chętnie spędzają z nimi czas (oczywiście, o ile mamusia wyrazi na to zgodę i nie utrudnia widzeń pomimo postanowienia sądu)! Cudowne przepisy, które nazywają czlowieka- ojcem kiedy mowa o konieczności płacenia alimentów, natomiast w kwestii dodatku 500 plus juz nim nie jest. Chociaż ma na utrzymaniu dwójkę dzieci! Pisze to jako kobieta i matka realnie podchodzaca do sprawy. Bardzo krzywdzące! Zwlaszcza, że niektórzy ojcowie starają się bardziej niż Ci żyjący w formalnych związkach.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • prawnik(2016-04-22 08:29) Zgłoś naruszenie 315

    A jak ktoś rozwiedziony płaci alimenty, czyli bierze udział w utrzymaniu dziecka i ono de facto pozostaje na jego utrzymaniu, i obciąża nową rodzinę jego obecność, to to już nie jest puerwsze dziecko w rozumieniu przepisów. Przecież przepisy dyskryminują status ojca i tej drugiej rodziny i tym samym naruszają przepisy Konstytucji??? jak można ustawowo uregulować to czy rodzina ojca, który ma dziecko z pierwszego małżeństwa jest ograniczona wyłącznie do dziecka pochodzącego z drugiego małżeństwa a jednocześnie traktować jako rodzinę związki nieformalne i pochodzące z nich dzieci???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mmm(2016-07-01 19:19) Zgłoś naruszenie 300

    Mam dwójke dzieci ,jedno z była zoną , a drugie z partnerka która mieszkam , lat 14i 2 płace co miesiac 500 zł alimentów na pierwsze dziecko i mam ustalone widzenia 1i 3 weekend połowe feri i 1 miesiac wakacji oraz dni w które rzekomo mi matka dziecko da:) takich dni nie ma:( ,w sprawie rozwodowej nie mam ograniczen do praw w stosunku do dziecka tylko ze dziecko pozostaje u matki , sprawe musialem załozyc bo zaczeły sie utrudnienia z widzeniami , a urzad odmawia mi wypłaty na drugie dziecko bo tylko na nie sie staram a pierwsze nie wliczaja mi w skład rodziny , dla mnie to paranoja w miesiacu wakacyjnym dziecko jest u mnie i tez płace alimenty dla jasnosci i je utrzymuje oprucz tego kupuje sie rózne rzeczy dla jasnosci dla pani Aga i innych matek które tylko krytykuja ojców itd kazdy jest inny! . Powinien ktos sie tym zajac i oddac sprawe do sadu zbiorowego bo na pewno nie jestem sam w takiej sytuacji.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • rodzic(2016-04-22 09:12) Zgłoś naruszenie 264

    zgadzam sie z toba. dla mnie to jest dyskryminacja, skoro ma placi na jedno dziecko oraz ma drugie ktore jest uznane to powinno sie liczyc dla niego 2 dzieci. w takim razie powinno tak byc ze skoro ta na ktore placi alimenty mu sie nie liczy, to po co placic, jak sie do tego 500+ traktuje jakby sie wogole nie mialo dziecka

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Paweł(2017-01-17 21:02) Zgłoś naruszenie 230

    Witam. Ja jestem ojcem dwojga dzieci z różnych związków. Po złożeniu 500+ otrzymałem odmowę którą zaskarżyłem. Po kilku wywiadach środowiskowych i przesłuchaniach szykują mi kolejną odmowę którą i tak zaskarżę. Nie odpuszczę i będę się sądził. Do bólu. Uważam , że ta pseudo ustawa jest dyskryminująca. Zwłaszcza dla ojców. Ps. Na wszelkie zajęcia poza lekcyjne czy terapie u specjalistów jeżdżę ja z synem i itp. Spędzam z nim weekendy. To zajmuję się tym wychowywaniem czy nie???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realista(2016-04-22 09:58) Zgłoś naruszenie 220

    To w takiej sytuacji ojciec dwójki dzieci nie jest uprawniony do bezdochodowego 500+ ale rodzicem, na którym spoczywa fakt utrzymania i opieki juz jest, i taki ojciec i jego dzieci to nie jest już rodzina w rozumieniu tej ustawy? bo nie przyczynia się on do zwiększenia możliwości demograficznych w kraju? i państwo już nie poczuwa się do obowiązku wspierania jego rodziny i wychowania jego drugiego dziecka. państwo zakłada, że taka rodzina jest gorsza, aspołeczna i w sensie ustawowym nie istnieje?? Wiadomo, że sądy często nie orzekają mieszkania z rodzicami na przemian, bo może to godzić w dobro dziecka i nie zawsze są ku temu możliwości życiowe, ale to że ktoś płaci alimenty na dziecko, które może domagac się równiez alimentów od ojczyma i macochy - to już jest relacja rodzinna i rodzina w sensie prawnym.......trochę te przepisy są nieprzemyślane socjologicznie i prawnie, bo dyskryminują "uprawnionych rodziców" poprzez wprowadzenie własnej definicji rodziny, która ni jak ma się do innych regulacji prawnych, chociażby w zakresie cywilistycznego jej pojęcia i rozumieniu KRIO.

    Odpowiedz
  • aga(2016-04-22 14:11) Zgłoś naruszenie 1638

    alez panowie placic a wychowywac to tez duza roznica jesli ojciec ma pelna wladze rodzicielska i dziecko naprzemian mieszka u dwojga rodzicow to wtedy nalezy mu sie polowa 500+ a jesli dziecko tylko mieszka z mama , a tata ma nowa rodzine z ktora mieszka to niech policzy ile ma osob w domu a niedomaga sie doliczenia dziecka ktore z nim niemieszka aby uzyskac ten dodatek ,to by bylo juz smieszne ,bo dac alimenty na potrzeby dziecka jedzenie ,mieszkanie , to nieznaczy ze tata wychowuje i zawsze doklada sie jeszcze do rozwoju dziecka zajec pozalekcyjnych , czy kupujue ubrania, rower czy hulajnoge, , bo zazwyczaj mysli ze tyle placi ze na wszystko powinno byc tylko niech policzy ile wydaje z nowa zona na to drugie dziecko i niech stwierdzi czy wychowuje pierwsze heheheheh czy tylko placi podstawowa stawke na zycie i tyle.....

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Nina(2017-08-16 15:23) Zgłoś naruszenie 130

    Pozew zbiorowy w takiej sytuacji proponuję. Albo wyjście na ulicę,bo to jawna dyskryminacja dzieci!

    Odpowiedz
  • ojciec(2017-04-06 12:43) Zgłoś naruszenie 100

    bzdury pan pisze Panie redaktorze. Ojciec może się starać o 500+ na drugie dziecko w rodzinie zaliczając dziecko z pierwszego związku jako pierwsze w rodzinie. Oczywiście musi wykazać, że utrzymuje kontakty z dzieckiem, łoży na jego wychowanie itd. polecam np. wyrok VIII SA/Wa 876/16 -Wyrok WSA w Warszawie z 29.12.2016r.. Dobrze by było aby Pan nie wprowadzał ludzi w błąd -nie znając wszystkich okoliczności sprawy nie można powiedzieć, że świadczenie na drugie dziecko się ojcu nie należy lub należy i że dziecko z pierwszego związku można zaliczyć w skład rodziny czy nie. Każda sytuacja jest inna i winna być rozpatrywana niezależnie. Polecam wszystkim czytanie orzeczeń WSA i NSA w sprawach 500+.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • rybol(2017-02-04 12:54) Zgłoś naruszenie 60

    ja też mam taką sytuację. 1 dziecko mieszka z matką a drugie ze mną i z moją obecną żoną. Płace 900 zł a,imentów i właśnie składam wniosek do MOPs-u o 500+. Pewnie mi odmówią ale będę skarżył wyrok do sądu aministracyjnego bo tam już ktoś wygrał sprawę, taką samą .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • piencesta(2016-04-22 19:21) Zgłoś naruszenie 52

    Miało być na każde dziecko a wyszło że trzeba cuos nakecic, namatac żeby nieroby rządowe też coś z tego miały. Oto piękne sciernisko

    Odpowiedz
  • Ojciec bez dziecka(2017-10-24 12:51) Zgłoś naruszenie 40

    Mam syna 10 letniego. Dwa lata temu sie rozwiodłem i wywalczyłem pełne prawa do dziecka. Załozyłem nową rodzinę i mam już dwóch synów na utrzymaniu. Dla starszego wygospodarowałem i umeblowalem pokoj by w nowej rodzinie czul sie dobrze. Płace alimenty 600zl, kupuje ubrania i biorę udział w eventach dziecka (koszta dziele po polowie z byla zona). Po zlozeniu wniosku w opiece socjalnej dowiedzialem sie ze wg 500+, syn to nie moja rodzina. Zarabiam dobrze i bez tych 500zl daje sobie rade, ale chodzi o sprawiedliwość. Albo wszyscy albo nikt. Reasumując: płacę podatki za które ktos dostaje 500zl na dziecko, a ja wychowując dwójkę dzieci mam wg ustawy tylko jedno. Jestem frajerem...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ojciec 2 dzieci po rozowodzie(2018-03-20 16:26) Zgłoś naruszenie 40

    Czy sa tu jacys ojcowie ktorzy zajmuja sie swoimi dziecmi i placa alimenty a mops uwaza ze nie maja dzieci w swietle 500 plus ? Moze zaczniemy cos dzilac ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ZZZZZZZZZ(2016-04-23 10:49) Zgłoś naruszenie 33

    A ja mam troje a PIS mowi ze jedno i nie dostane grosz bo dochod przestaci plakac bo ta ustawa jest zalosna jak PIS za 3 lata bedzie i na piewrsze bo PIS nie wygra ludzie widza jak ktos dostaje pieniadze za darmo a tych 500plus jest mniej niz tych co nie dostana dojdzie gorsz sort i po PIS

    Odpowiedz
  • lukasz11111(2017-07-29 07:52) Zgłoś naruszenie 20

    w tym kraju po prostu nic nie warto robić, jedynie sie wyszkolić i uciec

    Odpowiedz
  • mmm(2016-07-01 20:24) Zgłoś naruszenie 20

    ps:w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców (opieka naprzemienna); w tym wypadku dostał bym na 2 dziecko przez cały rok , nastepna paranoja wynikajaca z przepisów która mówi: Masz przez pół roku dziecko wtedy jest Twoja rodzina jezeli nie to niestety art 2 pkt 16! w każdej instytucji podajac liczbe dzieci podaje ze Mam dwoje a nie jedno, i jeszcze jedno jezeli nie wywiazywał bym sie z obowiazku płacenia alimetów to jeszcze bym to rozumiał ze mi sie nie nalezy bo skoro nie utrzymuje pierwszego to by czemu mam dostac na drugie, w ten sposób wiecej osób płaciło by alimety i nie obciazało by przy tym Panstwa

    Odpowiedz
  • mmm(2016-07-01 18:36) Zgłoś naruszenie 10

    Co robić w przypadku, gdy pomimo interpretacji Ministerstwa, na podstawie danych ze szkoleń, organ właściwy odmawia wypłaty świadczenia? Składać odwołanie. Powoływać się na wytyczne zawarte w „Podręczniku dla samorządów” dostępnym tutaj: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/poradnik-dla-samorzadow/ oraz zarzucać niewłaściwą interpretację art. 2 pkt 16 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, poprzez przyjęcie, że dzieci zamieszkujące sie wraz z rodzicami, nie stanowią rodziny

    Odpowiedz
  • Artur(2018-01-11 17:58) Zgłoś naruszenie 01

    Chodzi o to, żeby opuszczanie rodziny nie stało się łatwiejsze... Nie brakuje Panów, którzy mają kilkoro dzieci z kilkoma kobietami. Sam mam kumpla, który co kilka lat zmienia gniazdo. Bardzo wygodne bo jeszcze go stać ale strasznie ch..... dla tych kobiet i dzieci. Dlatego jestem za tym, żeby takie świadczenia pozostawały wyłącznie w ramach nierozbitych rodzin

    Odpowiedz
  • Ojciec dwójki dzieciaków (2018-03-15 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś mi odpowie na moje pytanie ? Jestem ojcem 7 latka , jego wychowaniem zajmuje się ja oraz jego mama z którą rozstaliśmy się kilka lat temu, nigdy nie byliśmy małżeństwem , syna wychowujemy oboje , sami ustaliliśmy dni , itd., obecnie jestem w drugim związku ( również nie jesteśmy małżeństwem ), 2 tyg temu urodził się nam syn . Czy mam prawo do 500+ ???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zaciekawiona(2018-06-12 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    A co wtedy gdy kobieta ma dziecko i władze rodzicielska nad nim l, poznaje mężczyznę z dzieckiem który też ma władzę rodzicielska nad swoim dzieckiem, a była żona nie ma ograniczonych praw rodzicielskich tylko przyznane widzenia i zasadzone alimenty. Czy wtedy takiej rodzinie należy się 500 plus na drugie dziecko? Zaznaczę że żyją w związku nieformalnym.

    Odpowiedz