statystyki

500 zł na dziecko: Drugie dziecko rozwiedzionego ojca jest objęte kryterium dochodowym

autor: Michalina Topolewska20.04.2016, 10:16; Aktualizacja: 21.04.2016, 08:08
pieniądze

Co do zasady świadczenie wychowawcze na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, które nie ma skończonych 18 lat, przysługuje bez względu na dochody rodziny.źródło: ShutterStock

Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie, za porozumieniem stron. Wspólnie z byłą żoną mamy władzę rodzicielską nad córką, która ma 14 lat i mieszka z matką. Razem ponosimy koszty jej wychowania i utrzymania. Teraz mam drugie dziecko, które skończyło właśnie rok, z jego matką żyjemy w związku z nieformalnym. Czy mogę się ubiegać o świadczenie 500 zł na syna jako drugie dziecko, czyli niezależnie od kryterium dochodowego – pyta pan Karol.

Co do zasady świadczenie wychowawcze na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, które nie ma skończonych 18 lat, przysługuje bez względu na dochody rodziny. O ile w przypadku rodziców, którzy wspólnie wychowują dzieci w małżeństwie lub związku nieformalnym ustalenie składu rodziny jest proste, to inaczej wygląda to w sytuacji osób rozwiedzionych. Decydujące znaczenie ma wtedy wyrok sądu, w którym ustalane są kwestie dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem. Świadczenie wychowawcze jest przyznawane temu opiekunowi, z którym mieszka syn lub córka.

To też oznacza, że po pierwsze czytelnik nie może otrzymywać 500 zł na córkę, a po drugie ubiegając się o świadczenie na syna, nie może jej wliczyć do składu swojej nowej rodziny. Wprawdzie nastolatka jest jego pierwszym dzieckiem, ale na potrzeby ubiegania się o 500 zł będzie nim jego drugi potomek. W konsekwencji gdy złoży wniosek o przyznanie pomocy finansowej na malucha, ośrodek pomocy społecznej sprawdzi, czy spełnione jest kryterium dochodowe do jego uzyskania. Wynosi ono 800 zł lub 1200 zł (gdy jedno z wychowywanych dzieci jest niepełnosprawne) w przeliczeniu na członka rodziny. Jeśli ojciec płaci alimenty na córkę, to ich kwota zostanie odliczona od jego dochodu.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (53)

 • Agnieszka(2017-02-03 23:13) Zgłoś naruszenie 742

  Jawna dyskryminacja ojców, którzy płacą alimenty, kochają swoje dzieci, chętnie spędzają z nimi czas (oczywiście, o ile mamusia wyrazi na to zgodę i nie utrudnia widzeń pomimo postanowienia sądu)! Cudowne przepisy, które nazywają czlowieka- ojcem kiedy mowa o konieczności płacenia alimentów, natomiast w kwestii dodatku 500 plus juz nim nie jest. Chociaż ma na utrzymaniu dwójkę dzieci! Pisze to jako kobieta i matka realnie podchodzaca do sprawy. Bardzo krzywdzące! Zwlaszcza, że niektórzy ojcowie starają się bardziej niż Ci żyjący w formalnych związkach.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • prawnik(2016-04-22 08:29) Zgłoś naruszenie 315

  A jak ktoś rozwiedziony płaci alimenty, czyli bierze udział w utrzymaniu dziecka i ono de facto pozostaje na jego utrzymaniu, i obciąża nową rodzinę jego obecność, to to już nie jest puerwsze dziecko w rozumieniu przepisów. Przecież przepisy dyskryminują status ojca i tej drugiej rodziny i tym samym naruszają przepisy Konstytucji??? jak można ustawowo uregulować to czy rodzina ojca, który ma dziecko z pierwszego małżeństwa jest ograniczona wyłącznie do dziecka pochodzącego z drugiego małżeństwa a jednocześnie traktować jako rodzinę związki nieformalne i pochodzące z nich dzieci???

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • mmm(2016-07-01 19:19) Zgłoś naruszenie 300

  Mam dwójke dzieci ,jedno z była zoną , a drugie z partnerka która mieszkam , lat 14i 2 płace co miesiac 500 zł alimentów na pierwsze dziecko i mam ustalone widzenia 1i 3 weekend połowe feri i 1 miesiac wakacji oraz dni w które rzekomo mi matka dziecko da:) takich dni nie ma:( ,w sprawie rozwodowej nie mam ograniczen do praw w stosunku do dziecka tylko ze dziecko pozostaje u matki , sprawe musialem załozyc bo zaczeły sie utrudnienia z widzeniami , a urzad odmawia mi wypłaty na drugie dziecko bo tylko na nie sie staram a pierwsze nie wliczaja mi w skład rodziny , dla mnie to paranoja w miesiacu wakacyjnym dziecko jest u mnie i tez płace alimenty dla jasnosci i je utrzymuje oprucz tego kupuje sie rózne rzeczy dla jasnosci dla pani Aga i innych matek które tylko krytykuja ojców itd kazdy jest inny! . Powinien ktos sie tym zajac i oddac sprawe do sadu zbiorowego bo na pewno nie jestem sam w takiej sytuacji.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • rodzic(2016-04-22 09:12) Zgłoś naruszenie 264

  zgadzam sie z toba. dla mnie to jest dyskryminacja, skoro ma placi na jedno dziecko oraz ma drugie ktore jest uznane to powinno sie liczyc dla niego 2 dzieci. w takim razie powinno tak byc ze skoro ta na ktore placi alimenty mu sie nie liczy, to po co placic, jak sie do tego 500+ traktuje jakby sie wogole nie mialo dziecka

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Paweł(2017-01-17 21:02) Zgłoś naruszenie 230

  Witam. Ja jestem ojcem dwojga dzieci z różnych związków. Po złożeniu 500+ otrzymałem odmowę którą zaskarżyłem. Po kilku wywiadach środowiskowych i przesłuchaniach szykują mi kolejną odmowę którą i tak zaskarżę. Nie odpuszczę i będę się sądził. Do bólu. Uważam , że ta pseudo ustawa jest dyskryminująca. Zwłaszcza dla ojców. Ps. Na wszelkie zajęcia poza lekcyjne czy terapie u specjalistów jeżdżę ja z synem i itp. Spędzam z nim weekendy. To zajmuję się tym wychowywaniem czy nie???

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • realista(2016-04-22 09:58) Zgłoś naruszenie 220

  To w takiej sytuacji ojciec dwójki dzieci nie jest uprawniony do bezdochodowego 500+ ale rodzicem, na którym spoczywa fakt utrzymania i opieki juz jest, i taki ojciec i jego dzieci to nie jest już rodzina w rozumieniu tej ustawy? bo nie przyczynia się on do zwiększenia możliwości demograficznych w kraju? i państwo już nie poczuwa się do obowiązku wspierania jego rodziny i wychowania jego drugiego dziecka. państwo zakłada, że taka rodzina jest gorsza, aspołeczna i w sensie ustawowym nie istnieje?? Wiadomo, że sądy często nie orzekają mieszkania z rodzicami na przemian, bo może to godzić w dobro dziecka i nie zawsze są ku temu możliwości życiowe, ale to że ktoś płaci alimenty na dziecko, które może domagac się równiez alimentów od ojczyma i macochy - to już jest relacja rodzinna i rodzina w sensie prawnym.......trochę te przepisy są nieprzemyślane socjologicznie i prawnie, bo dyskryminują "uprawnionych rodziców" poprzez wprowadzenie własnej definicji rodziny, która ni jak ma się do innych regulacji prawnych, chociażby w zakresie cywilistycznego jej pojęcia i rozumieniu KRIO.

  Odpowiedz
 • aga(2016-04-22 14:11) Zgłoś naruszenie 1638

  alez panowie placic a wychowywac to tez duza roznica jesli ojciec ma pelna wladze rodzicielska i dziecko naprzemian mieszka u dwojga rodzicow to wtedy nalezy mu sie polowa 500+ a jesli dziecko tylko mieszka z mama , a tata ma nowa rodzine z ktora mieszka to niech policzy ile ma osob w domu a niedomaga sie doliczenia dziecka ktore z nim niemieszka aby uzyskac ten dodatek ,to by bylo juz smieszne ,bo dac alimenty na potrzeby dziecka jedzenie ,mieszkanie , to nieznaczy ze tata wychowuje i zawsze doklada sie jeszcze do rozwoju dziecka zajec pozalekcyjnych , czy kupujue ubrania, rower czy hulajnoge, , bo zazwyczaj mysli ze tyle placi ze na wszystko powinno byc tylko niech policzy ile wydaje z nowa zona na to drugie dziecko i niech stwierdzi czy wychowuje pierwsze heheheheh czy tylko placi podstawowa stawke na zycie i tyle.....

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Nina(2017-08-16 15:23) Zgłoś naruszenie 130

  Pozew zbiorowy w takiej sytuacji proponuję. Albo wyjście na ulicę,bo to jawna dyskryminacja dzieci!

  Odpowiedz
 • ojciec(2017-04-06 12:43) Zgłoś naruszenie 100

  bzdury pan pisze Panie redaktorze. Ojciec może się starać o 500+ na drugie dziecko w rodzinie zaliczając dziecko z pierwszego związku jako pierwsze w rodzinie. Oczywiście musi wykazać, że utrzymuje kontakty z dzieckiem, łoży na jego wychowanie itd. polecam np. wyrok VIII SA/Wa 876/16 -Wyrok WSA w Warszawie z 29.12.2016r.. Dobrze by było aby Pan nie wprowadzał ludzi w błąd -nie znając wszystkich okoliczności sprawy nie można powiedzieć, że świadczenie na drugie dziecko się ojcu nie należy lub należy i że dziecko z pierwszego związku można zaliczyć w skład rodziny czy nie. Każda sytuacja jest inna i winna być rozpatrywana niezależnie. Polecam wszystkim czytanie orzeczeń WSA i NSA w sprawach 500+.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • rybol(2017-02-04 12:54) Zgłoś naruszenie 60

  ja też mam taką sytuację. 1 dziecko mieszka z matką a drugie ze mną i z moją obecną żoną. Płace 900 zł a,imentów i właśnie składam wniosek do MOPs-u o 500+. Pewnie mi odmówią ale będę skarżył wyrok do sądu aministracyjnego bo tam już ktoś wygrał sprawę, taką samą .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • piencesta(2016-04-22 19:21) Zgłoś naruszenie 52

  Miało być na każde dziecko a wyszło że trzeba cuos nakecic, namatac żeby nieroby rządowe też coś z tego miały. Oto piękne sciernisko

  Odpowiedz
 • Ojciec bez dziecka(2017-10-24 12:51) Zgłoś naruszenie 40

  Mam syna 10 letniego. Dwa lata temu sie rozwiodłem i wywalczyłem pełne prawa do dziecka. Załozyłem nową rodzinę i mam już dwóch synów na utrzymaniu. Dla starszego wygospodarowałem i umeblowalem pokoj by w nowej rodzinie czul sie dobrze. Płace alimenty 600zl, kupuje ubrania i biorę udział w eventach dziecka (koszta dziele po polowie z byla zona). Po zlozeniu wniosku w opiece socjalnej dowiedzialem sie ze wg 500+, syn to nie moja rodzina. Zarabiam dobrze i bez tych 500zl daje sobie rade, ale chodzi o sprawiedliwość. Albo wszyscy albo nikt. Reasumując: płacę podatki za które ktos dostaje 500zl na dziecko, a ja wychowując dwójkę dzieci mam wg ustawy tylko jedno. Jestem frajerem...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ojciec 2 dzieci po rozowodzie(2018-03-20 16:26) Zgłoś naruszenie 40

  Czy sa tu jacys ojcowie ktorzy zajmuja sie swoimi dziecmi i placa alimenty a mops uwaza ze nie maja dzieci w swietle 500 plus ? Moze zaczniemy cos dzilac ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ZZZZZZZZZ(2016-04-23 10:49) Zgłoś naruszenie 33

  A ja mam troje a PIS mowi ze jedno i nie dostane grosz bo dochod przestaci plakac bo ta ustawa jest zalosna jak PIS za 3 lata bedzie i na piewrsze bo PIS nie wygra ludzie widza jak ktos dostaje pieniadze za darmo a tych 500plus jest mniej niz tych co nie dostana dojdzie gorsz sort i po PIS

  Odpowiedz
 • lukasz11111(2017-07-29 07:52) Zgłoś naruszenie 20

  w tym kraju po prostu nic nie warto robić, jedynie sie wyszkolić i uciec

  Odpowiedz
 • mmm(2016-07-01 20:24) Zgłoś naruszenie 20

  ps:w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców (opieka naprzemienna); w tym wypadku dostał bym na 2 dziecko przez cały rok , nastepna paranoja wynikajaca z przepisów która mówi: Masz przez pół roku dziecko wtedy jest Twoja rodzina jezeli nie to niestety art 2 pkt 16! w każdej instytucji podajac liczbe dzieci podaje ze Mam dwoje a nie jedno, i jeszcze jedno jezeli nie wywiazywał bym sie z obowiazku płacenia alimetów to jeszcze bym to rozumiał ze mi sie nie nalezy bo skoro nie utrzymuje pierwszego to by czemu mam dostac na drugie, w ten sposób wiecej osób płaciło by alimety i nie obciazało by przy tym Panstwa

  Odpowiedz
 • mmm(2016-07-01 18:36) Zgłoś naruszenie 10

  Co robić w przypadku, gdy pomimo interpretacji Ministerstwa, na podstawie danych ze szkoleń, organ właściwy odmawia wypłaty świadczenia? Składać odwołanie. Powoływać się na wytyczne zawarte w „Podręczniku dla samorządów” dostępnym tutaj: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/poradnik-dla-samorzadow/ oraz zarzucać niewłaściwą interpretację art. 2 pkt 16 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, poprzez przyjęcie, że dzieci zamieszkujące sie wraz z rodzicami, nie stanowią rodziny

  Odpowiedz
 • Artur(2018-01-11 17:58) Zgłoś naruszenie 01

  Chodzi o to, żeby opuszczanie rodziny nie stało się łatwiejsze... Nie brakuje Panów, którzy mają kilkoro dzieci z kilkoma kobietami. Sam mam kumpla, który co kilka lat zmienia gniazdo. Bardzo wygodne bo jeszcze go stać ale strasznie ch..... dla tych kobiet i dzieci. Dlatego jestem za tym, żeby takie świadczenia pozostawały wyłącznie w ramach nierozbitych rodzin

  Odpowiedz
 • Ojciec dwójki dzieciaków (2018-03-15 21:58) Zgłoś naruszenie 00

  Czy ktoś mi odpowie na moje pytanie ? Jestem ojcem 7 latka , jego wychowaniem zajmuje się ja oraz jego mama z którą rozstaliśmy się kilka lat temu, nigdy nie byliśmy małżeństwem , syna wychowujemy oboje , sami ustaliliśmy dni , itd., obecnie jestem w drugim związku ( również nie jesteśmy małżeństwem ), 2 tyg temu urodził się nam syn . Czy mam prawo do 500+ ???

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zaciekawiona(2018-06-12 12:18) Zgłoś naruszenie 00

  A co wtedy gdy kobieta ma dziecko i władze rodzicielska nad nim l, poznaje mężczyznę z dzieckiem który też ma władzę rodzicielska nad swoim dzieckiem, a była żona nie ma ograniczonych praw rodzicielskich tylko przyznane widzenia i zasadzone alimenty. Czy wtedy takiej rodzinie należy się 500 plus na drugie dziecko? Zaznaczę że żyją w związku nieformalnym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane