statystyki

ZUS zaakceptuje prawo do zasiłku za niewykorzystany urlop rodzicielski

autor: Łukasz Guza18.04.2016, 07:17; Aktualizacja: 18.04.2016, 09:01
dziecko, niemowlę

Pracownik, który „odzyskał” część urlopu rodzicielskiego, może obecnie złożyć do pracodawcy wniosek o jej wykorzystanie (oczywiście maksymalnie w wymiarze 16 tygodni).źródło: ShutterStock

ZUS nie będzie kwestionował prawa do zasiłku osób, które dzięki obowiązującej od 2 stycznia nowelizacji k.p. odzyskały niewykorzystaną do tej pory część rodzicielskiego. Z odpowiedzi zakładu na pytanie DGP wynika, że będzie on postępował w takich przypadkach zgodnie z wykładnią przepisów dokonaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). A ta jest korzystna dla zatrudnionych.

Przed wejściem w życie nowelizacji k.p. z 24 lipca 2015 r. (Dz.U. poz. 1268) rodzic, który wrócił do pracy po skorzystaniu z części przysługującego mu urlopu (np. 8 tygodni), tracił pozostałą mu część wolnego na opiekę nad dzieckiem (a więc w podanym przykładzie 18 tygodni; przed 2 stycznia 2016 r. wymiar rodzicielskiego wynosił 26 tygodni). Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami urlop ten należało bowiem wykorzystać bezpośrednio po macierzyńskim (wówczas dodatkowym macierzyńskim). Od 2 stycznia 2016 r. (wejście w życie nowelizacji) wymóg bezpośredniości już nie obowiązuje – maksymalnie 16 tygodni takiego wolnego na opiekę można wykorzystać później, w wybranym przez pracownika momencie, ale najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. Tym samym po zmianie przepisów pracownik, który do 1 stycznia tego roku wykorzystał tylko część urlopu rodzicielskiego i wrócił przed tą datą do pracy, może skorzystać z pozostałej części urlopu, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 16 tygodni i nie dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy sześć lat. Taką interpretację przepisów przyjęło MRPiPS, a ZUS – w odpowiedzi na pytanie DGP – potwierdził, że będzie postępował zgodnie z nią. Pracownik, który „odzyskał” część urlopu rodzicielskiego, może obecnie złożyć do pracodawcy wniosek o jej wykorzystanie (oczywiście maksymalnie w wymiarze 16 tygodni). ZUS wypłaci za ten czas zasiłek macierzyński.


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ana(2016-04-19 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jeśli moje dziecko kończy w tym roku 6 lat, to czy mogę wykorzystać ten dodatkowy urlop 16 tygodni?? Nie wydaje mi się, żeby to tak piękne było.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane