statystyki

Kiedy ceny nie rosną, waloryzacja jest symboliczna

autor: Renata Majek13.04.2016, 11:40; Aktualizacja: 13.04.2016, 11:53
oszczędzanie, pieniądze, monety

Waloryzacja zależna jest od dwóch zmiennych – wysokości inflacji (wzrostu cen) w poprzednim roku i wzrostu wynagrodzeńźródło: ShutterStock

Podczas marcowej waloryzacji emerytur moja 73-letnia mama dostała 3,80 zł podwyżki emerytury i 50 zł dodatku. Dlaczego tak mało? Od kogo i od czego zależy wysokość podwyżki świadczeń – pyta pani Marlena.

Waloryzacja rent i emerytur to ustalenie nowej wysokości tych świadczeń, dostosowanej do rosnących zarobków (średnich) i kosztów utrzymania. Ma sprawić, że nie stracą realnej wartości. Odbywa się raz w roku – począwszy od 1 marca. Przeliczana jest wysokość świadczenia z 29 lutego bieżącego roku.

Waloryzacja zależna jest od dwóch zmiennych – wysokości inflacji (wzrostu cen) w poprzednim roku i wzrostu wynagrodzeń. Dane te podaje Główny Urząd Statystyczny. Na ich podstawie ustalany jest tzw. wskaźnik waloryzacji. Każda emerytura i renta zostaje przemnożona przez ten wskaźnik i w ten sposób wyliczane jest zwaloryzowane świadczenie. Taką waloryzację nazywamy procentową.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane