statystyki

Kiedy ceny nie rosną, waloryzacja jest symboliczna

autor: Renata Majek13.04.2016, 11:40; Aktualizacja: 13.04.2016, 11:53
oszczędzanie, pieniądze, monety

Waloryzacja zależna jest od dwóch zmiennych – wysokości inflacji (wzrostu cen) w poprzednim roku i wzrostu wynagrodzeńźródło: ShutterStock

Podczas marcowej waloryzacji emerytur moja 73-letnia mama dostała 3,80 zł podwyżki emerytury i 50 zł dodatku. Dlaczego tak mało? Od kogo i od czego zależy wysokość podwyżki świadczeń – pyta pani Marlena.

Waloryzacja rent i emerytur to ustalenie nowej wysokości tych świadczeń, dostosowanej do rosnących zarobków (średnich) i kosztów utrzymania. Ma sprawić, że nie stracą realnej wartości. Odbywa się raz w roku – począwszy od 1 marca. Przeliczana jest wysokość świadczenia z 29 lutego bieżącego roku.

Waloryzacja zależna jest od dwóch zmiennych – wysokości inflacji (wzrostu cen) w poprzednim roku i wzrostu wynagrodzeń. Dane te podaje Główny Urząd Statystyczny. Na ich podstawie ustalany jest tzw. wskaźnik waloryzacji. Każda emerytura i renta zostaje przemnożona przez ten wskaźnik i w ten sposób wyliczane jest zwaloryzowane świadczenie. Taką waloryzację nazywamy procentową.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane