statystyki

Przedsiębiorca powinien zgłosić do ZUS wymianę dowodu

autor: Renata Majek12.04.2016, 10:23; Aktualizacja: 12.04.2016, 10:33
O wszelkich zmianach płatnik składek jest zobowiązany zawiadomić właściwą placówkę ZUS w ciągu 14 dni od zaistnienia zmian.

O wszelkich zmianach płatnik składek jest zobowiązany zawiadomić właściwą placówkę ZUS w ciągu 14 dni od zaistnienia zmian.źródło: ShutterStock

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy o wymianie dowodu osobistego z powodu upływu jego terminu ważności powinienem powiadamiać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzę od niedawna działalność gospodarczą i nie wiem, jakie obowiązki do mnie należą – pisze pan Andrzej.

Podstawowym zestawem identyfikatorów dla płatnika składek (osoby prowadzącej działalność) jest NIP i REGON. Osoba prowadząca działalność, która opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, powinna mieć zapisane na koncie w ZUS identyfikatory: NIP, REGON oraz PESEL lub numer dowodu osobistego. W tym przypadku jest to niezbędne, aby zapewnić poprawną identyfikację przypisanych należności i rozliczonych wpłat w trakcie ich ewidencjonowania na indywidualnym koncie (konto ubezpieczonego). Jeśli taki płatnik ma założone konto z numerem dowodu osobistego, to w razie jego zmiany powinien zgłosić do ZUS aktualizację za pomocą dokumentu ZUS ZIPA.

W bloku dotyczącym poprzednich danych wykazany jest NIP, REGON oraz poprzedni numer dowodu osobistego, zaś w bloku aktualnych danych podany jest NIP, REGON oraz aktualny numer dowodu.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Gość(2016-04-13 09:35) Zgłoś naruszenie 31

  Dlaczego wymieniający dowód ma mieć jakieś obowiązki? Proszę zobaczyć art. 220 par. 1 kpa Art. 220. § 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli: 2) możliwe są do ustalenia przez organ

  Odpowiedz
 • Zinga(2016-04-12 15:26) Zgłoś naruszenie 20

  Nie do końca to jest prawda. Przedsiębiorca zgłasza bowiem zmianę dowodu osobistego nie na drukach ZUS-owskich a w gminie na wniosku CEIDG-1, tj. poprzez bazę Ministra Rozwoju. Wniosek ten (o zmianę wpisu w CEIDG) urzędnik gminy przekazuje w formie elektronicznej do Urzędu Skarbowego, ZUS/KRUS oraz GUS. Wskazane urzędy winny sobie zaktualizować dane.

  Odpowiedz
 • Gość(2016-04-13 09:33) Zgłoś naruszenie 21

  Dlaczego wymieniający dowód ma mieć jakieś obowiązki? Proszę zobaczyć art. 220 par. 1 kpa Art. 220. § 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli: 1) znane są one organowi z urzędu; 2) możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie: a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych, b) rejestrów publicznych posiadanych przez inne podmioty publiczne, do których organ ma dostęp w drodze elektronicznej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, c) wymiany informacji z innym podmiotem publicznym na zasadach określonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, d) przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane