statystyki

Przedsiębiorca powinien zgłosić do ZUS wymianę dowodu

autor: Renata Majek12.04.2016, 10:23; Aktualizacja: 12.04.2016, 10:33
O wszelkich zmianach płatnik składek jest zobowiązany zawiadomić właściwą placówkę ZUS w ciągu 14 dni od zaistnienia zmian.

O wszelkich zmianach płatnik składek jest zobowiązany zawiadomić właściwą placówkę ZUS w ciągu 14 dni od zaistnienia zmian.źródło: ShutterStock

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy o wymianie dowodu osobistego z powodu upływu jego terminu ważności powinienem powiadamiać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzę od niedawna działalność gospodarczą i nie wiem, jakie obowiązki do mnie należą – pisze pan Andrzej.

Podstawowym zestawem identyfikatorów dla płatnika składek (osoby prowadzącej działalność) jest NIP i REGON. Osoba prowadząca działalność, która opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, powinna mieć zapisane na koncie w ZUS identyfikatory: NIP, REGON oraz PESEL lub numer dowodu osobistego. W tym przypadku jest to niezbędne, aby zapewnić poprawną identyfikację przypisanych należności i rozliczonych wpłat w trakcie ich ewidencjonowania na indywidualnym koncie (konto ubezpieczonego). Jeśli taki płatnik ma założone konto z numerem dowodu osobistego, to w razie jego zmiany powinien zgłosić do ZUS aktualizację za pomocą dokumentu ZUS ZIPA.

W bloku dotyczącym poprzednich danych wykazany jest NIP, REGON oraz poprzedni numer dowodu osobistego, zaś w bloku aktualnych danych podany jest NIP, REGON oraz aktualny numer dowodu.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Zinga(2016-04-12 15:26) Zgłoś naruszenie 30

  Nie do końca to jest prawda. Przedsiębiorca zgłasza bowiem zmianę dowodu osobistego nie na drukach ZUS-owskich a w gminie na wniosku CEIDG-1, tj. poprzez bazę Ministra Rozwoju. Wniosek ten (o zmianę wpisu w CEIDG) urzędnik gminy przekazuje w formie elektronicznej do Urzędu Skarbowego, ZUS/KRUS oraz GUS. Wskazane urzędy winny sobie zaktualizować dane.

  Odpowiedz
 • Gość(2016-04-13 09:35) Zgłoś naruszenie 31

  Dlaczego wymieniający dowód ma mieć jakieś obowiązki? Proszę zobaczyć art. 220 par. 1 kpa Art. 220. § 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli: 2) możliwe są do ustalenia przez organ

  Odpowiedz
 • Gość(2016-04-13 09:33) Zgłoś naruszenie 21

  Dlaczego wymieniający dowód ma mieć jakieś obowiązki? Proszę zobaczyć art. 220 par. 1 kpa Art. 220. § 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli: 1) znane są one organowi z urzędu; 2) możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie: a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych, b) rejestrów publicznych posiadanych przez inne podmioty publiczne, do których organ ma dostęp w drodze elektronicznej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, c) wymiany informacji z innym podmiotem publicznym na zasadach określonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, d) przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane