statystyki

Opiekun otrzyma zasiłek nie tylko po śmierci krewnego

autor: Michalina Topolewska11.04.2016, 17:00
pieniądze

Ministerstwo Finansów uważa, że byli opiekunowie nie powinni mieć prawa do świadczenia przedemerytalnego, które ze względu na swój charakter dotyczy osób aktywnych zawodowoźródło: ShutterStock

Utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności oraz zgon członka rodziny to dwie przesłanki, które mają uprawniać byłego opiekuna do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Wprowadzeniu tej pierwszej przeciwne jest Ministerstwo Finansów.

Swoje zastrzeżenia w tym zakresie resort przedstawił w uwagach do projektu nowelizującego dwie ustawy: o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych. Dzięki zaproponowanym w nim zmianom osoby, które otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, nie będą pozbawione środków do życia. Będzie im przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne, o ile brak jednej ze wspomnianych form wsparcia będzie spowodowany śmiercią niesamodzielnego krewnego lub utratą ważności jego orzeczenia o niepełnosprawności.

Jednak zdaniem MF wprowadzenie tego drugiego warunków nie było wcześniej planowane i spowoduje wzrost wydatków Funduszu Pracy. Dlatego też należy go wykreślić.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane