statystyki

Opiekun otrzyma zasiłek nie tylko po śmierci krewnego

autor: Michalina Topolewska11.04.2016, 17:00
pieniądze

Ministerstwo Finansów uważa, że byli opiekunowie nie powinni mieć prawa do świadczenia przedemerytalnego, które ze względu na swój charakter dotyczy osób aktywnych zawodowoźródło: ShutterStock

Utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności oraz zgon członka rodziny to dwie przesłanki, które mają uprawniać byłego opiekuna do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Wprowadzeniu tej pierwszej przeciwne jest Ministerstwo Finansów.

Swoje zastrzeżenia w tym zakresie resort przedstawił w uwagach do projektu nowelizującego dwie ustawy: o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych. Dzięki zaproponowanym w nim zmianom osoby, które otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, nie będą pozbawione środków do życia. Będzie im przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne, o ile brak jednej ze wspomnianych form wsparcia będzie spowodowany śmiercią niesamodzielnego krewnego lub utratą ważności jego orzeczenia o niepełnosprawności.

Jednak zdaniem MF wprowadzenie tego drugiego warunków nie było wcześniej planowane i spowoduje wzrost wydatków Funduszu Pracy. Dlatego też należy go wykreślić.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane