statystyki

Urzędnik sprawdzi, czy 500 zł nie jest marnotrawione

autor: Michalina Topolewska11.04.2016, 07:45; Aktualizacja: 11.04.2016, 13:28
Urzędnik sprawdzi, czy rodzice nie marnotrawią 500 zł

Urzędnik sprawdzi, czy rodzice nie marnotrawią 500 złźródło: ShutterStock

Osoba, z którą pracownik socjalny będzie przeprowadzał rodzinny wywiad środowiskowy w formie elektronicznej, będzie musiała podpisać specjalne oświadczenie. Potwierdzi w nim, że zapoznała się z jego treścią, a podane przez nią dane są prawdziwe.

Wzór tego oświadczenia określa załącznik nr 2 do projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Nowy akt wykonawczy ma zastąpić dotychczasowe przepisy obowiązujące w tym zakresie. Uwzględnia on nie tylko możliwość przeprowadzania wywiadu w formie elektronicznej, ale też wprowadza do jego wzoru dodatkowe części. Będą one wypełniane przez pracownika socjalnego w przypadku, gdy będzie on weryfikował informacje potrzebne do otrzymywania innych świadczeń niż te z pomocy społecznej.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że nowa część VIII wywiadu będzie uzupełniana w przypadkach, o których mowa w art. 23 ust. 4e i 4f ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Zgodnie z nimi przed przyznaniem specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz w trakcie jego pobierania pracownik socjalny przeprowadza wywiad, którego celem ma być zweryfikowanie, czy osoba faktycznie zajmuje się niepełnosprawnym krewnym.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (15)

  • dziadek(2016-04-14 07:53) Zgłoś naruszenie 220

    jeszcze raz zrozumiałem: aby zwalczyć biurokrację należy w każdej firmie i urzędzie powołać wydział do spraw zwalczania biurokracji oraz wydział kontroli wydziału zwalczania .......

    Odpowiedz
  • totalna bzdura dla naiwnych(2016-04-11 15:17) Zgłoś naruszenie 223

    Totalna bzdura, ludzie którzy mieli (mają ) do czynienia z opieką opowiadają o wielkim marnotrawstwie pieniędzy podatników. Jak i wszędzie w tym kraju w opiece też działa szara strefa, urzędników co 3 lata powinno się wymieniać, może wtedy jakoś by to wyglądało . A na temat 500+ to wiadomo - sprzęt RTV żeby było co oglądać w tym czasie jak inni pracują, piweczko, papieroski, do droższego samochodu dołożyć, a co z tym wspólnego mają dzieci nikt tego nie wie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ochudzki(2016-04-11 08:19) Zgłoś naruszenie 150

    Im ten miś jest droższy... tym ..... mamy 20 % jako konsultanci

    Odpowiedz
  • bolek(2016-04-11 08:22) Zgłoś naruszenie 140

    Zbiera i rejestruje paragony na kwotę 500zł wydatków na żywność, paragony od lekarzy za usługę z której korzystało dziecko (skan recept ewentualnie) itp, robi skan, przesyła i widać na co wydaje. (np. co w rodzaju loterii paragonowej). Pełna inwigilacja. A jak nie chce pokazywać ile i na co wydaje to nie korzysta ze świadczeń socjalnych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ale sie usmialam(2016-04-11 18:46) Zgłoś naruszenie 102

    tak jest, pracujący urzędnik za 1500 zł będzie sprawdzał rodziny które dostały za darmo 2-5 tysięcy, ale paranoja, to tylko w naszym kraju takie głupoty mają miejsce

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mama(2016-04-13 20:11) Zgłoś naruszenie 60

    No tak już lecę i przeprowadzam wywiady z tym. Opieki oraz do zasiłku 500 za friko pocalujcie mnie w D.... pracownik socjalny z 25letnim stażem pracy. Proponuję Pani Dorocie szydło i Pani rafalskiej pół stać po terenie.

    Odpowiedz
  • polki(2016-04-15 14:37) Zgłoś naruszenie 42

    A ja nie mam komputera ani tez smartona ! i co kupi mi urzednik komputer ilub smartofn i bedzie oplacał abonament aby mogł się komunikowc ? Super !

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-04-13 10:27) Zgłoś naruszenie 30

    Debilna , pardon , dobra zmiana zakłada w kolejnych milionach polskich domów , kolejne biura , które będą obsługiwały kolejnych urzędników , a ci urzędnicy już przypilnują , by te 500+ poszły na komputery , programy , szkolenia , maile i inne druki , i segregatory . A jak się beneficjent nie dostosuje , to się go wysiuda z programu - za "brak kwitka" , albo "niedotrzymanie terminu" , przykładowo . To będzie już szósty filar Morawieckiego , jeśli dobrze liczę .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kibic(2016-04-20 09:05) Zgłoś naruszenie 20

    No i co z tego jeśli pracownik socjalny ustali że 500 zł zostało źle wydatkowane. O ile mi wiadomo to przepisy nie uzależniają prawa do 500 zł od sposobu wydatkowania budżetu domowego. Pracownik ustali że wielodzietni przepili 500 albo i więcej, więc tylko się wkurzy że tyra na nich za 2000 zł, nie stać go na drugie dziecko, a wywiad może włożyć do szafy, po to żeby kontroli udowodnić że go przeprowadził.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz