statystyki

Jakie świadczenia otrzyma samotny rodzic

autor: Michalina Topolewska11.04.2016, 18:00
Co do zasady świadczenia rodzinne przysługują wszystkim rodzicom, którzy spełniają kryteria do ich uzyskanie, niezależnie od ich stanu cywilnego.

Co do zasady świadczenia rodzinne przysługują wszystkim rodzicom, którzy spełniają kryteria do ich uzyskanie, niezależnie od ich stanu cywilnego.źródło: ShutterStock

Osoba, która sama wychowuje dzieci, może otrzymać dodatek do zasiłku. Aby uzyskać becikowe lub świadczenie wychowawcze, nie musi mieć alimentów.

Czy zostanie mi przyznany zasiłek rodzinny

Pani Urszula po rozwodzie wychowuje dwie córki. Dotychczas pobierała na dzieci zasiłek. Czy teraz zachowa do niego prawo?

TAK

Co do zasady świadczenia rodzinne przysługują wszystkim rodzicom, którzy spełniają kryteria do ich uzyskanie, niezależnie od ich stanu cywilnego. Przy czym w przypadku tych, którzy są samotnymi opiekunami, ważne jest, aby spełniali ustawową definicję samotnego rodzica. Przewiduje ona, że mogą być za niego uznani: panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba, która jest rozwiedziona lub pozostaje w separacji orzeczonej wyrokiem sądowym, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej drugie dziecko z jego rodzicem. Drugim istotnym wymogiem jest zasądzenie na dzieci alimentów. Zgodnie z przepisami osobie samotnie wychowującej dzieci nie można przyznać zasiłku rodzinnego, jeśli nie ma ustalonych alimentów, chyba że jest to niemożliwe ze względu na wystąpienie jednej z czterech okoliczności. Należą do nich następujące sytuacje: drugi z rodziców nie żyje, ojciec jest nieznany, powództwo o zasądzenie alimentów zostało oddalone lub sąd zobowiązał jednego opiekuna dziecka do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania potomka, a na drugiego nie nałożył obowiązku alimentacji. O ile więc czytelniczka nie wystąpiła jeszcze do sądu o przyznanie alimentów na dzieci, to powinna to zrobić i kiedy zostanie wydane postanowienie w tej sprawie, będzie mogła ubiegać się o zasiłek rodzinny. Nie spełnia ona bowiem obecnie żadnego z czterech wyjątków, który zwalniałby ją z tego wymogu.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Takie informacje ...(2016-04-11 18:57) Zgłoś naruszenie 20

    .... powinny być podawane w całości do powszechnej wiadomości, a nie skrywane za abonamentowymi pieniędzmi. Abonentem możecie ograniczać polityczne brednie gadających łbów.

    Odpowiedz
  • chyba(2016-04-11 18:43) Zgłoś naruszenie 21

    samotny rodzić według kościoła oprócz wdowy/ca to grzesznik, bo rozmnaża się bez ślubu i za grzeszenie jeszcze dostaje od PiS pieniądze, coś tu nie tak

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane