Kiedy pracownik musi zostać w pracy "po godzinach"?

autor: Hubert Rabiega10.04.2016, 17:00
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek albo dodatkowy czas wolny.źródło: ShutterStock

Pracownik ma obowiązek pracy w godzinach nadliczbowych zasadniczo w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy jest konieczność prowadzenia akcji ratowniczej lub usuwania awarii. Po drugie zaś, gdy istnieją szczególne potrzeby pracodawcy w postaci np. zaległości produkcyjnych. W szczególnych sytuacjach pracownik może zgodnie z prawem odmówić pracy w nadgodzinach.  

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

 • Inspektor(2016-04-10 18:54) Zgłoś naruszenie 50

  "Usuwanie Awarii"" i tzw Dyżury domowe --nie mogą być w zakładach ruchu ciaglego gdzie obłożenie na zminach w pracy ma zapewniać wystarczającą liczbe pracowników aby takich tematow nie było.

  Odpowiedz
 • pracownik(2016-04-11 00:00) Zgłoś naruszenie 50

  "kodeks pracy określa nieprzekraczalny limit godzin nadliczbowych, wynoszący 150 godzin w roku kalendarzowym; praca ponad ten limit jest zabroniona przez kodeks pracy i stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny;" U mnie z zakładzie pracy jest regulamin zaopiniowany przez radców prawnych i pewnie inspektorzy pracy też jego czytali w którym jest przyjęte że ilość nadgodzin w roku kalendarzowym może być dużo większa niż te 150 godzin. I pewnie jest dobrze. Szkoda tylko że autor artykułu nie wspomina o tym. Odnosi się wrażenie że mamy jakby dwa systemy prawne prawa pracy kodeksowy i rzeczywisty.

  Odpowiedz
 • robotnik(2016-04-11 07:43) Zgłoś naruszenie 40

  Zaległości produkcyjne ? to zawsze tak tak powie ten krwiopijca !!!! Trzeba zmienic kodeks pracy tak aby chronił pracownika a nie krwiopojcę !! A przy zmanie kodeksu nie dawać do oceny ustawy lobbystom prywaciarskich !! a pracownikom i zwiazkom zawodowym !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane