Zapanuj nad swoją rolą w organizacji. Przede wszystkim odpowiedz sobie szczerze na pytanie – czy jestem częścią istniejących problemów? Zazwyczaj jest przynajmniej kilka rzeczy, które osobiście możesz zmienić. Twoje zaangażowanie, wysiłki jakie wkładasz w pozytywny przekaz organizacji i to jak komunikujesz się z innymi – to główne rzeczy, które powinieneś przeanalizować.

Zrób własne wyliczenia. O ile zmierzenie kultury może nie być łatwe, pewne jej elementy są do zweryfikowania, chociażby atmosfera – wchodząc do firmy można zauważyć jak współpracownicy odnoszą się do siebie, jak reagują na ciebie, czy panuje rozluźniona atmosfera, czy wszyscy skupiają się na pracy. Im mniej negatywnych zachowań jak narzekanie czy ciągłe podenerwowanie, tym więcej skupienia i wydajnej pracy. Jeżeli twój szef dostrzeże tę zależność, powinien zwiększyć starania polepszenia atmosfery w firmie – oczywiście o ile posiada jakiekolwiek skłonności do bycia dobrym liderem.

Porozmawiaj z działem HR. Jeżeli ktokolwiek powinien uświadamiać sobie jak ważną rolę pełni misja i wizja firmy, to właśnie ten dział. Spróbuj. Postaraj dowiedzieć się, co osoby zarządzające zasobami ludzkimi myślą o kulturze panującej w przedsiębiorstwie, jak komunikują jej założenia pozostałym pracownikom – w końcu założenia powinny mieć realne przełożenie na codzienną pracę. Czasem warto o tym przypomnieć, by sprowadzić sprawy w firmie z powrotem na właściwy tor.

Użyj swojego wpływu, by ulepszyć niektóre elementy. Prawdziwy lider to nie zawsze osoba na kierowniczym stanowisku. Naturalni przywódcy wyznaczają wzorce za którymi inni chcą podążać. Jeżeli masz swoją wizję, użyj odpowiednich argumentów, by inni wsparli twoje działania. Zobaczysz, będziesz zaskoczony tym, jak wspólny cel może zjednoczyć zespół. Jeżeli nasza idea przeniknie do świadomości innych pracowników, ma dużą szansę stać się ideą całej firmy.

Bądź otwarty, transparentny i uczciwy. Firmy nie powinny zezwalać na małostkowe działania pracowników, takie jak wzajemne oczernianie się. W każdej firmie trafiają się jednak osoby, które są nośnikami takich zachowań. Jak twierdzi ekspert GoWork.pl, to czy niesubordynowani pracownicy zmienią swoją postawę, zależy w dużej mierze od ich kolegów z pracy. Nie reagujmy i nie angażujmy się w niechciane potyczki i rozgrywki. Zachowujmy się tak, jak chcielibyśmy by robili to inni. Jeżeli chcemy, by komunikacja w firmie była oparta na szczerości, sami mówmy otwarcie, jakie rozwiązania uważamy za najlepsze

Edukuj swojego szefa. Większość z nas prawdopodobnie nie postrzega swojego szefa jako swojego przyjaciela. Pamiętajmy jednak, że zła współpraca, a tym samym kiepska atmosfera są zazwyczaj wynikiem braku zrozumienia. Poprawa relacji z przełożonym przełoży się więc pozytywnie na kulturę organizacji. Jednym z najefektywniejszych sposobów radzenia sobie z szefem jest wspieranie go w tych aspektach, które nie są jego mocną stroną. Przy okazji sami możemy się wykazać i podsunąć konkretne rozwiązania.

Bądź cierpliwy. Wszyscy najbardziej lubimy jasne odpowiedzi i proste rozwiązania, ale kultura organizacji wymaga wysiłku i czasu by stać się silna i inspirująca. Warto jednak pamiętać, że wielkie kultury, o globalnym zasięgu, nie zawsze oznaczają perfekcję. Tym co je łączy jest jednak nieustanny wysiłek i praca nad spójną wizją.