– Ideałem byłoby, gdyby firmy wkładały tyle samo wysiłku i starań w podnoszenie poziomu kultury organizacji ile wkładają w tworzenie strategii biznesowej – mówi Michał Środa z GoWork.pl. – Niestety, zwykle tak się nie dzieje. Co zrobić w sytuacji gdy szef jest prawdziwą zmorą, atmosfera panująca w firmie jest toksyczna, a ty masz tego serdecznie dość? Dobra wiadomość jest taka, że zmiana nie zawsze musi być inicjowana odgórnie. Oto siedem wskazówek, które pomogą zmienić otaczającą rzeczywistość.

Zapanuj nad swoją rolą w organizacji. Przede wszystkim odpowiedz sobie szczerze na pytanie – czy jestem częścią istniejących problemów? Zazwyczaj jest przynajmniej kilka rzeczy, które osobiście możesz zmienić. Twoje zaangażowanie, wysiłki jakie wkładasz w pozytywny przekaz organizacji i to jak komunikujesz się z innymi – to główne rzeczy, które powinieneś przeanalizować.

Zrób własne wyliczenia. O ile zmierzenie kultury może nie być łatwe, pewne jej elementy są do zweryfikowania, chociażby atmosfera – wchodząc do firmy można zauważyć jak współpracownicy odnoszą się do siebie, jak reagują na ciebie, czy panuje rozluźniona atmosfera, czy wszyscy skupiają się na pracy. Im mniej negatywnych zachowań jak narzekanie czy ciągłe podenerwowanie, tym więcej skupienia i wydajnej pracy. Jeżeli twój szef dostrzeże tę zależność, powinien zwiększyć starania polepszenia atmosfery w firmie – oczywiście o ile posiada jakiekolwiek skłonności do bycia dobrym liderem.