statystyki

Jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy

autor: Izabela Nowacka07.04.2016, 13:00
ciąża, kobieta w ciąży

Zgodnie z ogólną zasadą podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oblicza się ze średnich zarobków pracownika uzyskanych przez niego w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowaniaźródło: ShutterStock

Pracownica od 22 lutego 2016 r. przebywa na zasiłku chorobowym w trakcie ciąży. Od 1 kwietnia 2016 r. w wyniku porozumienia stron zmienił się jej wymiar czasu pracy z pełnego etatu na 3/4. Czy jeżeli ta zmiana miała miejsce w czasie pobierania zasiłku, to należy przeliczyć podstawę wymiaru tego zasiłku według nowego wynagrodzenia (obniżenie pensji z 4500 zł do 3400 zł)? Czy po urodzeniu dziecka podstawa zasiłku macierzyńskiego będzie cały czas taka sama?

Nie, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie ulega przeliczeniu. Pozostanie też na tej samej wysokości, tj. 3883,05 zł (4500 zł – 13,71 proc.) dla zasiłku macierzyńskiego.

Zgodnie z ogólną zasadą podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oblicza się ze średnich zarobków pracownika uzyskanych przez niego w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania. Gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia z tytułu stosunku pracy, podstawę zasiłkową wyznacza się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Przez wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego rozumie się przychód pracownika, od którego naliczane są składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe finansowanych ze środków pracownika. Jest to kwota odpowiadająca 13,71 proc. tej podstawy. Podstawę zasiłku chorobowego oblicza się, przyjmując te składniki wynagrodzenia, które:

- podlegają obłożeniu składkami na ubezpieczenia społeczne,

- nie przysługują za okresy niezdolności do pracy.

Zmiana etatu wpływa na rachunki


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane