statystyki

Co oznacza dla pracodawcy wygaśnięcie orzeczenia o niepełnosprawności pracownika

autor: Marek Rotkiewicz08.04.2016, 20:00; Aktualizacja: 08.04.2016, 20:22
pracownik, praca

Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu znacznym lub umiarkowanym przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowymźródło: ShutterStock

Jeśli pracownik nie przedstawi od razu nowego dokumentu, musi być traktowany jak osoba zdrowa. Nie utraci jednak przywilejów już nabytych.

Od dnia utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika nie traktuje się już jako niepełnosprawnego w zakresie jego uprawnień pracowniczych. Odnosi to znaczące skutki w zakresie czasu pracy tej osoby i jej prawa do dodatkowego urlopu. Poniżej odniesiemy się tylko do tych kwestii.

Pamiętać jednak należy, że utrata orzeczenia o niepełnosprawności przez pracownika oznacza dla pracodawcy także wymierne skutki finansowe. Może być bowiem powiązana ze spadkiem zatrudnienia niepełnosprawnych poniżej poziomu zwalniającego z wpłat na PFRON (art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; dalej: ustawa), wpływa na możliwość otrzymywania dofinansowania wynagrodzenia (art. 26a ustawy), a także korzystania z wielu innych rozwiązań zawartych w ustawie (zob. art. 22, 31 ustawy).


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane