statystyki

Co oznacza dla pracodawcy wygaśnięcie orzeczenia o niepełnosprawności pracownika

autor: Marek Rotkiewicz08.04.2016, 20:00; Aktualizacja: 08.04.2016, 20:22
pracownik, praca

Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu znacznym lub umiarkowanym przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowymźródło: ShutterStock

Jeśli pracownik nie przedstawi od razu nowego dokumentu, musi być traktowany jak osoba zdrowa. Nie utraci jednak przywilejów już nabytych.

Od dnia utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika nie traktuje się już jako niepełnosprawnego w zakresie jego uprawnień pracowniczych. Odnosi to znaczące skutki w zakresie czasu pracy tej osoby i jej prawa do dodatkowego urlopu. Poniżej odniesiemy się tylko do tych kwestii.

Pamiętać jednak należy, że utrata orzeczenia o niepełnosprawności przez pracownika oznacza dla pracodawcy także wymierne skutki finansowe. Może być bowiem powiązana ze spadkiem zatrudnienia niepełnosprawnych poniżej poziomu zwalniającego z wpłat na PFRON (art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; dalej: ustawa), wpływa na możliwość otrzymywania dofinansowania wynagrodzenia (art. 26a ustawy), a także korzystania z wielu innych rozwiązań zawartych w ustawie (zob. art. 22, 31 ustawy).


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane