statystyki

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą. Są nowe wyjaśnienia ministerstwa

autor: KTop08.04.2016, 07:30; Aktualizacja: 08.04.2016, 07:39
praca, rodzina, kobieta

Czy pracownik może w każdym czasie zrezygnować z łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą i czy pracodawca musi na to wyrazić zgodę?źródło: ShutterStock

W tygodniku Kadry i Płace z 11 lutego (nr 28/2016) i 17 marca (nr 53/2016) opisywaliśmy, jakie problemy dla pracodawców mogą się pojawić w przypadku równoczesnego korzystania przez pracowników z tego urlopu i świadczenia pracy w wymiarze nieprzekraczającym połowy etatu. Dziś zamieszczamy odpowiedzi resortu rodziny na zadane przez nas pytania.

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 11 marca 2016 r. w sprawie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą

Pytanie DGP: Czy obniżenie wynagrodzenia pracownikowi łączącemu urlop rodzicielski z pracą (na podstawie art. 182 1e par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.) wymaga formy porozumienia zmieniającego do umowy o pracę lub jakiegoś innego działania ze strony pracodawcy, czy może on po prostu zacząć wypłacać wynagrodzenie zmniejszone proporcjonalnie? Czy obliczając ekwiwalent za urlop pracownika łączącego korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą, wykorzystujemy w 2016 r. współczynnik 21 czy zmniejszony proporcjonalnie do etatu?

Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie z art. 1821e par. 1 k.p. pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z pracą nie powoduje zmiany wymiaru zatrudnienia (etatu) wynikającego z umowy o pracę. Co oznacza, że pełnoetatowy pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim, łączący urlop z pracą na część etatu u pracodawcy, który tego urlopu udzielił, nadal jest pracownikiem zatrudnionym na pełen etat. Zatem przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownikowi łączącemu pracę z urlopem rodzicielskim nie ma podstaw do pomniejszania współczynnika.

Natomiast przy ustalaniu wynagrodzenia za pracę w czasie pracy w obniżonym wymiarze w okresie urlopu rodzicielskiego będzie ono ustalane i wypłacane w wysokości odpowiadającej faktycznemu wymiarowi pracy podjętej na tym urlopie. Podstawą prawną jest art. 80 k.p., zgodnie z którym wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas jej niewykonywania tylko wtedy, gdy przepisy tak stanowią. W takiej sytuacji nie dochodzi do obniżenia wynagrodzenia za pracę określonego w umowie o pracę i nie ma potrzeby zawierania w tym zakresie porozumienia zmieniającego umowę o pracę. Otrzymywanie wynagrodzenia w niższej wysokości będzie bowiem wynikać z tego, że pracownik łączący pracę z urlopem rodzicielskim faktycznie wykonuje pracę w niższym wymiarze czasu pracy (przez niższą liczbę godzin), a w pozostałym wymiarze korzysta ze zwolnienia od pracy z tytułu urlopu rodzicielskiego.

Pytanie DGP: Czy proporcjonalnego zmniejszenia zasiłku, zgodnie z art. 31 ust. 4a ustawy zasiłkowej (ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372), dokonuje się od stawki dziennej zasiłku macierzyńskiego?

Odpowiedź MRPiPS: Tak. Wysokość zasiłku macierzyńskiego zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu poprzez proporcjonalne obniżenie stawki dziennej przyznanego zasiłku.

Pytanie DGP: Czy w przypadku zmiany wymiaru etatu, w jakim pracownik będzie łączył pracę z urlopem rodzicielskim, ustala się na nowo podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, czy tylko na nowo dokonuje się proporcjonalnego zmniejszenia zasiłku, zgodnie z art. 31 ust. 4a ustawy zasiłkowej?

Odpowiedź MRPiPS: Zgodnie z art. 43 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Jednocześnie z art. 31 ust. 4a wprost wynika proporcjonalne zmniejszenie ustalonego zasiłku macierzyńskiego. Reasumując, zasiłek macierzyński w okresie urlopu rodzicielskiego pracownica otrzymuje w wysokości pomniejszonej proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy podjętej w czasie tego urlopu.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane