Poronienie nie daje prawa do urlopu macierzyńskiego

autor: Łukasz Kuczkowski10.04.2016, 10:00
ciąża, kobieta w ciąży

Przy ustalaniu prawa do urlopu macierzyńskiego należy też odróżnić poronienie od urodzenia martwego dziecka.źródło: ShutterStock

Pracodawca musi każdorazowo ustalić, czy urodzenie martwego dziecka nastąpiło po 22. tygodniu ciąży. Tylko wtedy bowiem pracownica będzie mieć prawo do tego urlopu. Nie uzyska go zaś w razie poronienia.

Rzecznik praw obywatelskich 14 marca 2016 r. zwrócił się z ponowną prośbą do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o rozważenie zmiany przepisów obowiązujących rozporządzeń, aby umożliwić rodzicom dzieci martwo urodzonym skorzystania ze świadczeń, które im się należą (w tym celu, w jego ocenie, konieczne byłoby rezygnacja z wymagania określenia płci w akcie urodzenia dziecka martwego). Zeszłoroczne próby zainteresowania resortu pracy tym problemem nie przyniosły żadnych skutków.

Według danych GUS opublikowanych w roczniku statystycznym w 2014 r. odnotowano 1341 martwych urodzeń na 376 501 urodzeń ogółem. Jeszcze większa jest natomiast liczba poronień. W 2014 r. wyniosła ok. 40 tys. (raport przygotowany przez Fundację Przetrwać Cierpienie w ramach kampanii „Ja też jestem dzieckiem”). To właśnie matek, które poroniły, dotyczy interwencja RPO.

Jak zatem przedstawia się prawo do urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia martwego dziecka i poronienia?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • KrzysztofK(2016-04-11 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli zostanie wystawiony akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, to matka dostanie urlop nawet jeżeli ciąża miała 10 tygodni. Wiek ciąży nie ma kompletnie znaczenia, liczy się tylko i wyłącznie komplet dokumentów. Przykład: Kobieta roni w 12 tygodni Szpital nie chcę jej wystawić dokumentów, bo nie mogą ustalić płci. Kobieta wysyła próbki (tkanki płodu) do laboratorium Laboratorium określa płeć dziecka i wysyła wynik matce Kobieta przedstawia wynik w szpitalu i otrzymuję kartę martwego urodzenia Z kartą udaję się do Urzędu Stanu i rejestruje dziecko Otrzymuje akt urodzenie z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe Dokument przedstawia pracodawcy i powołuję się na 180 artykuł Kodeksu Pracy Dostaje urlop macierzyński do 56 dni! Jeżeli decyduję się na pogrzeb dziecka, to może liczyć na 4000 tysiące zasiłku pogrzebowego. Jeżeli jest ubezpieczona, to ma szansę na odszkodowanie (2-8 tys) Nie ważny jest tydzień ciąży. Ważne jest uzyskanie aktu urodzenia!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane