"Bardzo się cieszymy spadkiem bezrobocia w Polsce. W ciągu ostatniego roku bezrobocie w Polsce spadło z 9,0 do 6,5 proc. To bardzo znaczący spadek" - powiedziała w piątek rzeczniczka komisarza ds. walutowych Joaquina Almunii, Amelia Torres.

Dodała, że "Komisja Europejska już kilkakrotnie alarmowała rząd polski", by podjął odpowiednie kroki w związku ze spadkiem bezrobocia, "by zapewnić stabilność makroekonomiczną".

Jak podkreśliła, nie wszystkie kraje mogą się cieszyć spadkiem bezrobocia. W strefie euro w ciągu roku bezrobocie wzrosło z 7,3 proc. we wrześniu 2007 roku do 7,5 proc. we wrześniu 2008 roku.

Torres: niestety, bezrobocie będzie dalej rosło wraz ze zwolnieniem gospodarczym

Najbardziej bezrobocie wzrosło w Irlandii (z 4,6 proc. rok temu do 6,6 proc.) i w Hiszpanii (z 8,3 proc. do 11,9 proc.), gdzie załamał się sektor budownictwa.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła we wrześniu 7,0 proc., wobec 6,9 proc. w sierpniu. Najniższa była w Holandii i Danii: odpowiednio 2,5 i 2,9 proc.

Metodologia Eurostatu różni się od metodologii GUS, według którego stopa bezrobocia we wrześniu w Polsce wyniosła 8,9 proc.