statystyki

Resort rodziny o 500+: Podmiot prywatny nie zweryfikuje wniosku, może tylko wypłacić pieniądze

autor: Michalina Topolewska, Tomasz Żółciak02.04.2016, 08:00; Aktualizacja: 05.04.2016, 12:23
Pingwin rządzi

W akcję przyjmowania wniosków również Warszawa czasowo zaangażuje gimnazja, szkoły podstawowe, przedszkola i żłobkiźródło: ShutterStock

Szkoły, żłobki, biblioteki - tam również od kwietnia będzie można złożyć formularz o dodatek na dziecko. Jednak resort rodziny jest zdecydowanie przeciwny zlecaniu tego zadania, a zwłaszcza weryfikacji podań, firmom komercyjnym.

Gminy, ustalając sposób organizacji obsługi świadczenia wychowawczego na swoim terenie, mogą przyjmować różne strategie postępowania. Mają prawo powołać zupełnie nową jednostkę lub wykorzystać istniejące.

Zgodnie z przepisami

Muszą się jednak przy tym kierować przepisami ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195). Te zaś wskazują, że po pierwsze, w sytuacji gdy obowiązki związane z 500 plus ma wykonywać istniejąca jednostka organizacyjna gminy, jest potrzebne jedynie zarządzenie wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), a nie uchwała radnych. Nie ma przeszkód, aby zostało wyznaczonych kilka jednostek, które będą wykonywać różne zadania z zakresu 500+. W niektórych gminach wnioski będzie można składać np. w przedszkolach, szkołach czy bibliotekach. Każdy, kto będzie zaangażowany w postępowania dotyczące świadczenia wychowawczego, musi mieć pisemne, imienne upoważnienie wójta do wykonywania danych czynności. Nie wszystkie gminy zdecydowały się jednak na składanie wniosków za pośrednictwem placówek oświatowych, ale tylko niektóre i co najwyżej przez kilka pierwszych miesięcy od startu programu. Niektóre samorządy twierdzą, że to ich świadomy wybór. Inne uważają, że ustawa w tym zakresie jest niejasna, mimo że resort dopuszcza takie działania.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane