statystyki

Zasiłek na usamodzielnienie tylko na wniosek

autor: Michalina Topolewska30.03.2016, 07:31; Aktualizacja: 30.03.2016, 08:50

Rada gminy nie może ustalić, że pomoc dla wychowanków opuszczających placówki (np. dom pomocy społecznej) może być przyznana z urzędu, skoro ustawowe przepisy nie zawierają takiej możliwości.

Na taką nieprawidłowość zwrócił uwagę wojewoda dolnośląski, który stwierdził nieważność uchwały rady gminy Czarny Bór. Dotyczyła ona określenia wysokości oraz szczegółowych warunków przyznawania i zwrotu zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie. Radni wskazali w uchwale, że ten rodzaj pomocy finansowej, który przysługuje pełnoletnim osobom zaczynającym życie poza placówką, będzie przyznany na ich wniosek lub z urzędu. Jednak zdaniem organu nadzoru naruszyli w ten sposób art. 102 ust. 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Zgodnie z nim świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego lub innej wskazanej przez nich osoby.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane