statystyki

Jak obliczyć zasiłek, gdy rodzice dziecka korzystają z urlopu rodzicielskiego jednocześnie?

autor: Aldona Salamon01.04.2016, 07:00
pieniądze

Zasiłek podczas urlopuźródło: ShutterStock

Data rozpoczęcia będzie ważna tylko wtedy, gdy pracownica nie złożyła wniosku o jego udzielenie tuż po porodzie. Gdy to zrobiła, świadczenie będzie zawsze wynosić 80 proc. podstawy wymiaru.

Po 2 stycznia w związku ze zmianą przepisów w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem z urlopu rodzicielskiego, tak jak przed nowelizacją, mogą równocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. Nowelizując przepisy o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem, ustawodawca przewidział dodatkową możliwość polegającą na tym, że jeden z rodziców może w tym samym czasie korzystać z urlopu rodzicielskiego, będąc pracownikiem, a drugi pobierać zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, w sytuacji gdy jest osobą ubezpieczoną w systemie pozapracowniczym (np. jest zleceniobiorcą lub osobą prowadzącą pozarolniczą działalność). W każdym przypadku dzielenia się tym uprawnieniem przez rodziców dziecka łączny wymiar urlopu rodzicielskiego i okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu nie może przekroczyć ogólnie obowiązującego wymiaru, czyli:

- 32 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (lub przyjęciu jednego dziecka na wychowanie),

- 34 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie (lub jednorazowym przyjęciu na wychowanie większej liczby dzieci).

Wysokość zróżnicowana

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami kodeksu pracy (dalej: k.p.) jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi od 2 stycznia 2016 r.:

a) 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres, o który wydłużono od wskazanego dnia urlop rodzicielski, tj. za okres:


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane