statystyki

Jak obliczyć zasiłek, gdy rodzice dziecka korzystają z urlopu rodzicielskiego jednocześnie?

autor: Aldona Salamon01.04.2016, 07:00
pieniądze

Zasiłek podczas urlopuźródło: ShutterStock

Data rozpoczęcia będzie ważna tylko wtedy, gdy pracownica nie złożyła wniosku o jego udzielenie tuż po porodzie. Gdy to zrobiła, świadczenie będzie zawsze wynosić 80 proc. podstawy wymiaru.

Po 2 stycznia w związku ze zmianą przepisów w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem z urlopu rodzicielskiego, tak jak przed nowelizacją, mogą równocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. Nowelizując przepisy o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem, ustawodawca przewidział dodatkową możliwość polegającą na tym, że jeden z rodziców może w tym samym czasie korzystać z urlopu rodzicielskiego, będąc pracownikiem, a drugi pobierać zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, w sytuacji gdy jest osobą ubezpieczoną w systemie pozapracowniczym (np. jest zleceniobiorcą lub osobą prowadzącą pozarolniczą działalność). W każdym przypadku dzielenia się tym uprawnieniem przez rodziców dziecka łączny wymiar urlopu rodzicielskiego i okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu nie może przekroczyć ogólnie obowiązującego wymiaru, czyli:

- 32 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (lub przyjęciu jednego dziecka na wychowanie),

- 34 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie (lub jednorazowym przyjęciu na wychowanie większej liczby dzieci).

Wysokość zróżnicowana

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami kodeksu pracy (dalej: k.p.) jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi od 2 stycznia 2016 r.:

a) 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres, o który wydłużono od wskazanego dnia urlop rodzicielski, tj. za okres:


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane