statystyki

Okres ciąży jest wyłączony ze stażu uprawniającego do wcześniejszej emerytury

autor: Ryszard Sadlik01.04.2016, 07:00

Tak będzie, gdy kobieta została w tym czasie odsunięta od pracy w szczególnych warunkach. ZUS uwzględni jej za to urlop macierzyński, ale wychowawczy już nie.

Wielu pracowników stara się o uzyskanie emerytury w obniżonym wieku, powołując się na wykonywanie pracy w warunkach szczególnych. Możliwość taką przewiduje art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). [ramka]

Zasadnicze znaczenie dla nabycia prawa do emerytury w obniżonym wieku ma to, czy pracownik wykonywał pracę określoną w wykazach prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zamieszczonych w załącznikach do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (dalej: rozporządzenie). W skrócie – można uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli ukończy się 60 lat (mężczyzna) lub 55 (kobieta), ma się okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz 15 lat pracy w warunkach szczególnych.

Przeniesienie na inne stanowisko

W praktyce powstały wątpliwości, czy do okresu pracy w warunkach szczególnych można doliczyć czas, w którym pracownica nie wykonywała takiej pracy, gdyż była ona dla niej zabroniona ze względu na ciążę. Problem dotyczył także okresu pobierania zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego. Rozstrzygając tę kwestię, Sąd Najwyższy w wyroku z 7 października 2014 r. (sygn. akt I UK 51/14) stwierdził, że kobieta zatrudniona na stanowisku pracy zaliczanym do pracy w szczególnych warunkach zabronionej kobietom w ciąży, musi być przeniesiona do innej pracy na podstawie przepisów prawa pracy. Nie można jednak tracić z pola widzenia tego, że jeśli po skorzystaniu z uprawnień związanych z urodzeniem dziecka wraca do pracy na stanowisko zaliczane do pracy w szczególnych warunkach, powinna mieć zaliczone do okresu zatrudnienia w tych warunkach okresy pobierania zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego związane z ciążą i macierzyństwem. Uznano więc możliwość doliczenia do okresów pracy w warunkach szczególnych tylko okresów zasiłkowych. Nie można natomiast do tych okresów zaliczyć okresu pracy, do której pracownica została przeniesiona, jeśli nie należała ona do prac w warunkach szczególnych.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane