statystyki

Większe składki oznaczają wyższy zasiłek macierzyński

autor: Ewa Drzewiecka23.03.2016, 20:00
Zasiłek macierzyński ustala się proporcjonalnie do okresu, za który jest wypłacany

Zasiłek macierzyński ustala się proporcjonalnie do okresu, za który jest wypłacanyźródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą i chciałabym założyć rodzinę – pisze pani Renata. – Zastanawiam się, jaka będzie wysokość zasiłku macierzyńskiego osoby prowadzącej działalność krócej niż rok (która opłaca obniżoną, preferencyjną składkę ZUS). Jaki wpływ na kwotę zasiłku ma wysokość opłacanej składki chorobowej i co można zrobić, by był on jak najwyższy – pyta czytelniczka.

Przedsiębiorcza matka, która chciałaby pobierać wysoki zasiłek, musi przez 12 miesięcy odprowadzać wysokie składki. To jedna z istotnych zmian obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. Dodatkowo konieczne jest, by wpływały one w terminie.

Nowe zasady od początku roku

Nowy art. 48a ustawy zasiłkowej przewiduje skomplikowany sposób obliczania zasiłku. Zgodnie z nim, aby otrzymać podstawę obliczania zasiłku macierzyńskiego, należy dodać przeciętną najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc., za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia oraz kwotę będącą wynikiem mnożenia.

Trzeba pomnożyć 1/12 przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek chorobowych, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru tych składek po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc., za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku przez liczbę tych miesięcy.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • prawnik - Szczecin(2016-03-25 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Zapis słuszny, gdyż do tej pory ubezpieczone wyłudzały zasiłki macierzyńskie. Po zajściu w ciążę zatrudniały się za b. wysokim wynagrodzeniem lub zmieniano im umowy w zakresie płacy i podwyższano wynagrodzenie. W przypadku przedsiębiorców też klasyczne wyłudzanie zasiłków. Spore straty dla budżetu ZUS i straty dla innych ubezpieczonych.

    Odpowiedz
  • Monika(2016-10-19 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jasne jasne Panie prawniku - najpierw gigantyczne zasiłki,a teraz głodowe. Może niech państwo da kobietom normalne warunki życia, normalne umowy o pracę, a nie śmieciówki i działalności gospodarcze. Widać, że nie ma Pan pojęcia jak to wygląda w praktyce. Obraz osoby prowadzącej działalność gospodarczą,która zarabia mnóstwo pieniędzy to mit. To niedorzeczne,że ktoś idzie na kasę do Biedronki i ma zasiłek 2000 złotych, a przedsiębiorca z wyższym wykształceniem i po latach ciężkiej pracy tyle ile zasiłek dla bezrobotnych.Wstyd mi za takie państwo

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane