statystyki

RPO: Poprawić dostępność świadczeń dla rodziców martwych dzieci

autor: Łukasz Guza22.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 22.03.2016, 09:07

Rodzice dziecka, które urodziło się martwe i którego płci nie da się ustalić, nadal mają problemy z otrzymaniem skróconego urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku pogrzebowego. Przyczyną jest uzależnienie takich uprawnień od przedstawienia aktu urodzenia dziecka martwego, w którym należy wskazać jego płeć. Dlatego rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny wystąpił do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z wnioskiem o zmianę przepisów, które wprowadzają taki wymóg.

Chodzi o par. 16 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. nr 237, poz. 1412) oraz par. 9 pkt 2 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz.U. poz. 2205 ze zm.).

RPO podkreślił w piśmie, że każdy rodzic powinien mieć zagwarantowane prawo do godnego pożegnania swojego dziecka, bez względu na wiek i kondycję fizyczną, w jakiej przyszło na świat. Chociaż wprowadzono w tym zakresie odpowiednie zmiany w art. 11 ust. 5a ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2126), umożliwiające dokonanie pochówku rodzicom dzieci martwo urodzonych, których płci nie da się ustalić, to jednak pozbawia się ich jednocześnie innej pomocy. Nie tylko nie otrzymują oni żadnych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, lecz także sami muszą ponosić koszty pochówku dziecka.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane